Stanisław Mazur – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

UEK 2020-2024

SM SM

Mam nadzieję, że bazując na dotychczasowej ciężkiej pracy wielu osób, wykonamy w kadencji 2020-2024 kolejne kroki w stronę budowania liczącego się – nie tylko w Polsce, ale też międzynarodowo – Uniwersytetu. Z tego powodu postanowiłem gromadzić tu informacje o postępach w realizacji strategicznych projektów.

Jednym z moich priorytetów na lata 2020-2024 będzie stopniowe modernizowanie Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – tak, aby stał się on wyznacznikiem nowoczesnego podejścia do pracy akademickiej.

Chciałbym, aby w naszym Kampusie tradycja w naturalny sposób łączyła się z technologiami XXI wieku zapewniając naszym pracownikom, studentom, doktorantom i słuchaczom najlepsze warunki do rozwoju. Głęboko wierzę, że zmiany te powinny być efektem dialogu ze społecznością UEK, dlatego będę systematycznie przekazywał na mojej stronie informacje o postępach inwestycyjnych.

Kluczowym przedsięwzięciem będzie oczywiście budowa nowego budynku dydaktyczno-administracyjnego wraz ze zintegrowanym Centrum Obsługi Studentów, ale zmiany także dotyczyć będą modernizacji Biblioteki UEK, udostępnienia studentom nowych przestrzeni, modernizacji sal dydaktycznych i pokoi do pracy, także udostępniania nowego wyposażenia.

Przeniesienie poczty uczelnianej do usługi w chmurze Microsoft 365
Od 4 maja 2022 r. uczelniana poczta elektroniczna obsługiwana jest w chmurze Microsoft 365, dzięki czemu pracownicy i studenci UEK mają dostęp do pojemnych skrzynek pocztowych, skutecznych filtrów antyspamowych oraz najnowszych rozwiązań integrujących pocztę z narzędziami dostępnymi w usłudze Office 365. Bezpośredni dostęp z poziomu poczty elektronicznej (Outlook) do takich narzędzi jak  np. Kalendarz, OneDrive, Teams czy programy biurowe (Word, Excel, PowerPoint) pozwala szybko i efektywnie realizować zadania związane z pracą naukową, dydaktyczną i organizacyjną.
Równocześnie z uruchomieniem poczty w chmurze Microsoft 365 Centrum Systemów Informatycznych UEK udostępniło usługę migracji zawartości dotychczasowych kont pocztowych wykorzystywanych przez pracowników do nowych skrzynek pocztowych. Proces ten przebiegał sprawnie i pozwolił użytkownikom na przeniesienie ich dotychczasowej korespondencji.
Elektroniczny Obieg Dokumentów - postęp prac
Od blisko roku na uczelni trwają prace nad wdrożeniem Elektronicznego Obiegu Dokumentów (EOD) na platformie WEBCON BPS. Prace te obejmują swoim zakresem obsługę korespondencji wychodzącej, korespondencji przychodzącej, korespondencji wewnętrznej i obieg faktur. Ponadto realizowane są dodatkowe aplikacje służące do obsługi dodatkowych procesów, które także stanowią element EOD.
W ramach prac podjęto ustalenia dotyczące m.in. kształtu instrukcji kancelaryjnej oraz określono ścieżki obiegu faktur. Pilotażowe uruchomienie modułów do obsługi korespondencji i obiegu faktur planowane jest na luty-marzec 2023 r.
Do tej pory uruchomione zostały m.in. obiegi związane z:
  • obsługą wniosków premiowych,
  • obsługą podań i wniosków w pionie Prorektora ds. Nauki – aplikacja „Działalność Naukowa” zastąpiła dotychczasowe obiegi w systemie TEODOR.
  • rezerwacją miejsc w „Chatce w Zakopanem”.
  • przesyłaniem zgłoszeń do Helpdesku w aplikacji „Zarządzanie Usługami IT”.
Zaawansowane są także prace nad aplikacjami do obsługi obiegów realizowanych przez „Dział Transferu Wiedzy i Projektów”, „Dział Wsparcia Projektów Badawczych” i „Dział Współpracy Międzynarodowej” (prace realizowana w ramach projektu POWER). Aplikacje tworzone na potrzeby tych działów będą także elementem uczelnianego Elektronicznego Obiegu Dokumentów.
Ponadto na ukończeniu są prace realizowane przez firmę PCG Academia nad systemem Obsługi Postępowań Awansowych na potrzeby Szkoły Doktorskiej oraz Działu Organizacji Działalności Naukowej (prace te również wykonywane są w ramach projektu POWER).
Zasady gospodarki finansowej UEK

W ramach działań związanych z usprawnianiem  zarządzania finansowego w UEK w dniu 23 grudnia 2022 r. Rektor przyjął Zarządzenie Nr R.0211.81.2022 w sprawie zasad gospodarki finansowej stosowanych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, regulujące zasady gospodarki finansowej obowiązujące w UEK oraz procedury przygotowania i zmian planu rzeczowo-finansowego, funkcjonowanie uczelnianych funduszy czy zasady kalkulacji kosztów działalności prowadzonych w UEK.

W tym samym dniu Rektor przyjął Zarządzenie Nr R.0211.80.2022 w sprawie przyjęcia wstępnego planu rzeczowo-finansowego na rok 2023. 

Prowadzone są ciągłe działania związane z usprawnianiem systemu zamówień publicznych w UEK. Podkreślić należy, że w roku 2022 ponad dwukrotnie zwiększyła się ilość postępowań prowadzonych w ramach procedur ustawy Prawo zamówień publicznych. Wiele z postępowań dotyczyło zakupów w ramach projektów finansowanych zewnętrznie, w ramach których pozyskano dla Uczelni m.in. chromatograf gazowy z spektrometrem mas oraz termodesorberem i przystawką olfaktometryczną wraz z wyposażeniem czy też  wyposażenie  pracowni psychofizjologicznej.

Biuletyn Kolegium Rektorskiego

Od października 2022r. wydawany jest Biuletyn Kolegium Rektorskiego. Raz w miesiącu otrzymują go wszyscy pracownicy oraz studenci Uczleni. Biuletyn Kolegium Rektorskiego stanowi źródło informacji o działaniach poszczególnych jednostek naszego Uniwerystetu. Zawiera wiadomości z następujących działów: Rektor, Nauka, Dydaktyka, Współpraca i Projekty, Marka, Inwestycje, Pracownicy, Studenci, Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej, Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości oraz UEK Odpowiedzialny. Przygotowywany przez Biuletyn Kolegium Rektorskiego jest nowym narzędziem komunikacji wewnętrznej, pomiędzy społecznością akademicką a Zespołem Rektorskim.

Rozwój stron internetowych

Zakończone zostały prace związane z modernizacją oraz aktualizacją strony głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W fazach końcowych implementacji są strony internetowe Kolegiów oraz Instytutów. Dla sprawnego przebiegu tych procesów zostały przygotowane i zrealizowane dedykowane szkolenia, które przy wsparciu pracowników Departamentu Marki i Komunikacji skierowane zostały do osób redagujących wspomniane strony. Ponadto trwają intensywne prace nad kompleksowym rozwiązaniem dla stron Katedr naszego Uniwersytetu, a także trwają przygotowania dla realizacji kolejnych projektów stron dla jednostek uczelni, w tym Centrum Obsługi Studenta. Opracowywana jest również nowa wersją strony studiuj.uek.krakow.pl. Uczelniany Zespół ds. dostępności wdraża działania, mające na celu zwiększenie dostępności cyfrowej stron Uniwersytetu.

Zmiana Systemu Identyfikacji Wizualnej Uczelni

W Departamencie Marki i Komunikacji ukończone zostały blisko roczne prace nad projektem nowej Księgi Znaku UEK oraz Systemu Identyfikacji Wizualnej Uczelni. Projektowane zmiany mają charakter unowocześniający aktualną identyfikację wizualną oraz umożliwiający stworzenie i utrzymanie spójności w tym zakresie. Dokument uzyskał akceptację Kolegium Rektorskiego. W najbliższych tygodniach zostanie przedstawiony właściwym Komisjom Senackim, a następnie przedłożony zostanie Członkom Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Konkurs architektoniczny

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłosił, podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod koniec lutego, ograniczony, dwuetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest uzyskanie najlepszego rozwiązania dla budynku dydaktyczno-konferencyjnego, będącego również budynkiem jubileuszowym z okazji 100-lecia uczelni.

 

W wielofunkcyjnym, energooszczędnym budynku zostaną zlokalizowane pomieszczenia dydaktyczne i biurowe, aula na 500 miejsc; pomieszczenia zaplecza gastronomicznego; pokoje gościnne, a także pomieszczenia dla lokalnego centrum informatyki wraz z niezbędną infrastrukturą. Budynek ma zostać zrealizowany w technologii zapewniającej spełnienie maksymalnych do uzyskania warunków energooszczędności przy zachowaniu stosunku jakości do ceny. Aktualnie zakończył się pierwszy etap konkursu, w którym złożono opracowania studialne. Obrady Sądu Konkursowego zaplanowano na 31 maja i 1 czerwca br.

 

Więcej informacji o konkursie:

http://www.sarp.krakow.pl/2022/02/22/budynek-jubileuszowy-uek-konkurs-sarp-nr-1021/

https://uek.krakow.pl/artykuly/aktualnosci/konferencja-prasowa-dot-konkursu-architektonicznego

Zakwaterowanie dla uchodźców

W Domu Studenckim „Merkury”, od początku wybuchu wojny w Ukrainie schronienie znalazło ponad 300 Uchodźców, którzy uzyskali wsparcie w zakresie wystawienia koniecznych dokumentów i numerów PESEL, pomocy medycznej i psychologicznej, opieki nad dziećmi oraz w zapewnieniu im dostępu do edukacji. Uchodźcy uczęszczają także na zorganizowany przez Uczelnię kurs języka polskiego.

Wyremontowany Merkury

Po uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki i podpisaniu Umowy dotacyjnej na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji UEK w Krakowie rozpoczęto przebudowę części Domu Studenckiego „Merkury” w celu dostosowania do wymogów sanitarnych w warunkach pandemii. Prace rozpoczęto w lipcu 2021 roku, a zakończono w marcu 2022 roku. Przebudowa pomieszczeń i montaż stolarki w znaczący sposób poprawiły zarówno bezpieczeństwo zakwaterowania studentów, jak i komfort mieszkania.

Przeniesienie uczelnianej poczty elektronicznej na platformę Office 365

Od 4 maja 2022 r. uczelniana poczta elektroniczna obsługiwana jest w chmurze Microsoft 365, dzięki czemu pracownicy UEK mają dostęp do pojemnych skrzynek pocztowych, skutecznych filtrów antyspamowych oraz najnowszych rozwiązań integrujących pocztę z narzędziami dostępnymi w usłudze Office 365.

Składanie wniosków premiowych w postaci elektronicznej w systemie Webcon BPS

W miesiącu kwietniu 2022 r. po raz pierwszy wnioski premiowe pracowników zostały złożone w formie elektronicznej z wykorzystaniem platformy Webcon BPS. Pozwoliło to na usprawnienie i skrócenie całego procesu – wnioski dla ponad 600 pracowników zostały w postaci elektronicznej złożone, zaakceptowane i wczytane do systemu Egeria.

Wdrożenie Elektronicznego Systemu Obiegu Dokumentów - postęp prac

Od kilku miesięcy na uczelni trwają prace nad wdrożeniem Elektronicznego Obiegu Dokumentów na platformie Webcon BPS. Prace te obejmują swoim zakresem obsługę korespondencji wychodzącej i przychodzącej oraz korespondencję wewnętrzną.  W ramach prac podjęto ustalenia dotyczące m.in. kształtu instrukcji kancelaryjnej oraz określono ścieżki obiegu faktur. Pilotażowe uruchomienie wybranych obiegów dokumentów planowane jest na lipiec 2022 r.

Baza ekspercka UEK

Departament Marki i Komunikacji, z racji swojego częstego kontaktu z przedstawicielami mediów lokalnych oraz ogólnopolskich, przygotował bazę Ekspertów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i opiniami, coraz częściej stając się stałymi komentatorami życia publicznego
w Polsce. Jest to zauważalne poprzez wzrost liczby artykułów, w których pojawiają się komentarze ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Mamy nadzieje, że w najbliższym czasie baza będzie się rozrastać, a naukowcy i naukowczynie z UEK staną się pierwszym wyborem dziennikarzy poszukujących merytorycznego komentarza. Liczymy także, że będzie to lepiej widoczne po powrocie do stałego Monitoringu Mediów.

Dalsze kierunki rozwoju serwisu www.uek.krakow.pl – strony kolegiów i instytutów

W sobotę, 2 kwietnia 2022 r., nastąpiło uruchomienie nowych stron Kolegiów i Instytutów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Za całość procesu – od przygotowania szablonów, poprzez konsultacje, przenoszenie treści, wdrożenie i uruchomienie stron, a także szkolenie osób, które zostały wyznaczone do ich prowadzenia oraz udzielenie dostępów – odpowiadał Zespół składający się z Pracowników Departamentu Marki i Komunikacji, koordynowany przez Panią dr Katarzynę Sanak-Kosmowską.

Tworząc nowe strony Kolegiów i Instytutów, staraliśmy się, aby spełniając swoje zadania wizerunkowe i informacyjne, były one równocześnie bardziej funkcjonalne oraz atrakcyjne wizualnie. Mamy nadzieję, że układ treści pozwoli szybciej wyszukiwać niezbędne informacje, a same strony przyczynią się do popularyzacji działań i osiągnięć naukowych naszego Uniwersytetu.

Wygląd stron łączy się bezpośrednio z polityką spójności wizualnej oraz rebrandingiem – strony poszczególnych kolegiów utrzymane są w nowej kolorystyce, posiadają także nowe logotypy poszczególnych Kolegiów i Instytutów. 

Praca nad polityką spójności wizualnej oraz rebrandingiem

Stworzenie nowych stron Kolegiów i Instytutów było jednym z elementów pracy nad polityką spójności wizualnej oraz rebrandingiem. Mając na uwadze światowe tendencje do ujednolicania oraz upraszczania m.in. logotypów poszczególnych firm czy uniwersytetów – Departament Marki i Komunikacji przygotował propozycje ujednolicenia kolorystyki Kolegiów (co widać na wspomnianych nowych stronach). Aktualnie trwają prace nad uproszeniem logotypu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz logotypów Kolegiów i Instytutów.

Centrum Obsługi Studenta - postęp prac

Został wyznaczony zakres działań wraz z wyznaczeniem osób odpowiedzialnych za poszczególne etapy prac, których wynikiem będzie uruchomienie Centrum Obsługi Studentów. Określono zostały robocze terminy ich realizacji .

Został także opracowany wstępny projekt Regulaminu Organizacyjnego UEK obejmującego zmiany  po uruchomieniu Centrum Obsługi Studentów.

Jednostki organizacyjne UEK zajmujące się obsługą Studentów przygotowały listę spraw, która pozwoli na przygotowanie katalogu spraw będących podstawowym narzędziem pozwalającym usprawnić obsługę Studentów.

Koncepcja Sali Profesorskiej

Umowę na wykonanie projektu adaptacji sali 30 podpisano w dniu 11 sierpnia 2021 roku z terminem realizacji do 12 miesięcy. Po uzgodnieniu koncepcji, 17 grudnia 2021 roku, złożono wniosek o pozwolenie konserwatorskie. 

W dniu 30 marca 2022 roku zostało wydane pozwolenie Konserwatora na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych,
22 kwietnia 2022r roku został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z wykonanym projektem budowlanym. Równolegle opracowywany jest projekt techniczny.

Modernizacja zaplecza sprzętowego i poprawa wydajności sieci bezprzewodowej

Na potrzeby pracy zdalnej pracowników dydaktycznych i administracyjnych dodatkowo (poza zakupami planowymi) zakupione zostało m.in. około 150 notebooków, 120 tabletów graficznych, 200 kamer i słuchawek z mikrofonem. Urządzenia te zostały udostępnione pracownikom i pozwoliły na sprawne wykonywanie pracy zdalnej a po powrocie do pracy stacjonarnej w dalszym ciągu są przez nich wykorzystywane. Modernizacja infrastruktury informatycznej objęła także poprawę wydajności sieci bezprzewodowej na uczelni poprzez jej rozbudowę polegającą na dodaniu nowych punktów dostępowych (m.in. w okolicy nowopowstałego obiektu, jakim jest Forum).

Integracja systemu APD

Kolejnym elementem informatyzacji obsługi toku studiów na naszej uczelni było uruchomienie systemu APD (Archiwum Prac Dyplomowych) i zintegrowanie go z systemem USOS. Dzięki temu cały proces dyplomowania studentów oraz przeprowadzania obron od początku do końca realizowany jest formie elektronicznej – włączając w to akceptowanie pracy przez promotora, weryfikację pracy przez system antyplagiatowy, wystawianie recenzji i sporządzenie protokołu z egzaminu dyplomowego.
Do tej pory procedura dyplomowania w systemie APD objęła prawie 10 tysięcy studentów, a dzięki wykorzystaniu platformy ZOOM do przeprowadzenia egzaminów dyplomowych, cały ten proces był realizowany całkowicie zdalnie.

Dostosowanie systemu USOS do obsługi innych form kształcenia

Równocześnie z obsługą wszystkich studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich, w systemie USOS zaczęli być obsługiwani studenci studiów podyplomowych KSB oraz Szkoły Doktorskiej. Dzięki temu proces obsługi toku studiów różnych form kształcenia realizowany jest teraz w jednym systemie.

Wsparcie informatyczne i rozbudowa systemu USOS dla obsługi studentów

System USOS wdrażany był stopniowo i co roku obejmował nowych studentów rozpoczynających studia na UEK. Z końcem 2020 roku podjęta została decyzja o migracji pozostałych studentów obsługiwanych w starym systemie (przede wszystkim byli to studenci jednolitych studiów magisterskich) i od semestru letniego 2020/21 wszyscy studenci naszej uczelni obsługiwani są już tylko w tym systemie. Jednolity i całościowy system zdecydowanie ułatwia obsługę toku studiów od rekrutacji do dyplomu.

Koncepcja budowy Centrum Obsługi Studenta – aktualizacja

W początkach 2022 r. rozpocznie się kluczowa inwestycja – budowa Centrum Obsługi Studentów. Obecny Budynek D zostanie powiększony o 3 kondygnacje, w których znajdą swoje miejsce wszystkie komórki administracji Uczelni zajmujące się sprawami studentów – od rekrutacji, poprzez sprawy toku studiów, stypendia, staże, aż po sprawy absolwenckie. Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” a jej ukończenie przewidywane jest na rok 2023.

Stopniowa renowacja Budynku Głównego UEK

Złożony został wniosek o pozwolenie konserwatorskie na remont schodów wejściowych do Budynku Głównego. Trwa również inwentaryzacja potrzeb renowacji.

Budowa nowego budynku laboratoryjnego

W 2022 r. zaprojektowany zostanie nowy budynek – pawilon laboratoryjny dla studentów kierunku Towaroznawstwo, którzy obecnie uczęszczają na zajęcia w starych kamieniach przy ul. Sienkiewicza. Nowoczesne laboratoria specjalistyczne dla studentów będą funkcjonować obok specjalnych laboratoriów badawczych, w których prowadzone będą prace przez naukowców z UEK.

Budowa nowego budynku kongresowo-dydaktycznego

W roku 2022 przeprowadzony zostanie międzynarodowy konkurs architektoniczny na zaprojektowanie nowego wielokondygnacyjnego budynku dydaktyczno-kongresowego UEK. Budynek ten stanie się docelowo najważniejszym obiektem dydaktycznym dla Uniwersytetu, w którym znajdą się nowoczesne sale do zajęć dydaktycznych wyposażone w najnowsze technologie umożliwiające prowadzenie różnorodnych zajęć, w tym zajęć zdalnych i pracy w grupach międzynarodowych. W budynku zlokalizowane zostanie również centrum kongresowe UEK z aulą mieszczącą  500-600 miejsc na widowni.

Konkurs zostanie ogłoszony z początkiem 2022 roku, aktualnie trwa finalizacja kwestii formalnych przygotowujących ogłoszenie konkursu.

 

Projekt wykonawczy modernizacji Budynku G

Modernizacja Pawilonu G w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie służyć będzie poprawie warunków studiowania i obsługi studentów Krakowskiej Szkoły Biznesu – słuchaczy studiów podyplomowych i MBA. Nowy wystrój, nowoczesne wyposażenie i specjalne sale do pracy kreatywnej będą przykładem najlepszych rozwiązań w zakresie przestrzeni dla edukacji menedżerów.

Aktualnie trwają prace remontowe w Pawilonie G. Planowany koniec pierwszego etapu remontu, który obejmuje pomieszczenia piwnicy i parteru: początek marca 2022 roku.

Modernizacja Domów Studenckich „Fafik” i „Merkury”

Prace wykonane w DS „Fafik”: przebudowa 13 pokoi IIp. + malowanie studia + malowanie holu i portierni + montaż lamp z czujnikami ruchu w łazienkach. W trakcie realizacji: prace nad dobudowaniem windy (trwają ustalenia z konserwatorem).

Prace wykonane w DS „Merkury”: malowanie pokoi studenckich wraz z wymianą części okien.

Akredytacje międzynarodowe

Doceniając rolę akredytacji międzynarodowych w potwierdzaniu jakości, UEK rozpoczął analizę najbardziej pożądanych dla nas akredytacji. Analizy dotyczą akredytacji na różnych poziomach: programowych, jednostkowych oraz instytucjonalnych. Akredytacje nie są wyłącznie ostatecznym potwierdzeniem osiągniętego poziomu organizacyjnego – każda procedura to nieprzerwany proces doskonalenia instytucjonalnego, opartego na analizach i uczeniu się, ciągłej zmianie organizacyjnej, inwestycji w zasoby i procesy Uczelni.

Do końca tego roku akademickiego Uczelnia planuje wypracować strategię akredytacyjną UEK na kilka najbliższych lat, w którą wejdzie: określenie założeń i mechanizmów organizacyjnych, niezbędne zasoby oraz identyfikacja najważniejszych dla UEK akredytacji, wraz z rozplanowaniem ich indywidualnych procedur, biorąc pod uwagę gotowość zarówno UEK jak i agencji akredytacyjnych.

Inwestycje - aktualizacja (czerwiec 2021 r.)

Działania inwestycyjne, które zostały zrealizowane:

  • termomodernizacja Biblioteki Głównej UEK – wartość: 3 547 210 zł
  • rozbudowa Klubu Studenckiego ZaUEK – wartość 1 264 763 zł
  • budowa Forum UEK – wartość 8 118 000 zł

Działania inwestycyjne w toku:

  • przygotowana została Koncepcja architektoniczna i funkcjonalna Centrum Obsługi Studentów (nadbudowa budynku D) – obecnie trwa uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
  • przygotowywana jest koncepcja modernizacji budynku G
  • trwa przygotowanie międzynarodowego konkursu na projekt architektoniczny nowego budynku dydaktyczno-laboratoryjnego
  • trwają ustalenia warunków realizacji projektu zagospodarowania zieleni, w tym tzw. Ogrodu Profesorskiego (Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
  • trwa procedura wyłonienia wykonawcy przebudowy Domu Studenckiego Merkury
  • trwa procedura wyłonienia wykonawcy remontu Domu Studenckiego Fafik

W ciągu najbliższych miesięcy wykonanych zostanie szereg remontów na terenie kampusu, przygotowane zostaną stanowiska rowerowe oraz stacja do napraw rowerów.

Strategia rozwoju UEK – postęp prac

Strategia Rozwoju Uniwersytetu została przygotowana w procesie wszechstronnych konsultacji z wieloma interesariuszami – wszystkimi grupami pracowników, studentami, doktorantami, Radą Patronacką i Radą Uczelni. Konsultacje odbywały się w formie spotkań bezpośrednich, zazwyczaj zdalnych, ale także przez miesiąc zbierane były opinie i wnioski w postaci elektronicznej. Projekt Strategii był dostępny na stronie internetowej konsultacji UEK. W sumie w procesie konsultacji wzięło udział ponad 400 osób.

Projekt Strategii uzyskał rekomendację Rady Uczelni a obecnie jest procedowany przez Senat UEK, który na posiedzeniu 14 czerwca podejmie swoją decyzję.

Strategia podzielona jest na 8 programów kluczowych: Doskonałość naukowa, Wysokiej jakości kształcenie, Aktywny i odpowiedzialny UEK, Nowoczesny pracodawca, Silna marka, Nowoczesny kampus, Finansowa stabilizacja, Cyfrowa uczelnia. Każdy z programów kluczowych zawiera szereg konkretnych zadań, które w ciągu kilku tygodni od przyjęcia Strategii zostaną opracowane w postaci szczegółowo zoperacjonalizowanych projektów, które stanowić będą podstawę do systematycznego monitoringu realizacji Strategii.

BIP

Pod adresem www.bip.uek.krakow.pl dostępna jest nowa strona podmiotowa Biuletynu Informacji Publicznej Uczelni. Na bieżąco są wprowadzane informacje i dokumenty stanowiące zasób informacji publicznej, między innymi składy organów Uczelni i innych ciał kolegialnych, akty prawa wewnętrznego Uniwersytetu czy informacje o postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych. Zakres udostępnianych w BIP informacji sukcesywnie będzie powiększany o dane z lat poprzednich (dostępne obecnie na archiwalnej wersji).

System TEODOR

W celu obsługi bieżących potrzeb związanych z elektronicznym obiegiem dokumentów uruchomiony został w wersji produkcyjnej system TEODOR (Tymczasowy Elektroniczny Obieg Dokumentów), który obecnie w szerokim zakresie wykorzystywany jest do realizacji zadań związanych z pionem Prorektora ds. Nauki. Kolejne jednostki uczelni mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na opracowanie i uruchomienie obsługiwanych przez nie obiegów dokumentów. Finalizowane są prace nad opublikowaniem zarządzenia Rektora, które określi zakres i możliwości wykorzystania tego systemu.

Elektroniczny Obieg Dokumentów

W połowie kwietnia 2021 r. opublikowane zostało ogłoszenie o uruchomieniu postępowania na dostawę i wdrożenie „Informatycznego Systemu Zarządzania Uczelnią”, którego jednym z zadań jest wdrożenie Elektronicznego Obiegu Dokumentów. Termin składania ofert to 25 czerwca br. Obecnie komisja przetargowa zajmuje się obsługą pytań i odwołań do postępowania, które złożyły firmy zainteresowane realizacją wdrożenia systemu. Na tej podstawie można stwierdzić, że zainteresowanie udziałem w postępowaniu wyraziły przynajmniej trzy duże firmy informatyczne.

Podpisane porozumienia

W okresie od stycznia do maja 2021 roku podpisane zostały następujące porozumienia:

  1. umowa ramowa o współpracy z Naczelną Izbą Lekarską;
  2. porozumienie o udostępnieniu danych i zachowaniu poufności ze Spółdzielczym Systemem Ochrony SGB z siedzibą w Poznaniu;
  3. porozumienie o współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli;
  4. porozumienie o współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw;
  5. aneks do porozumienia o współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową w Krakowie;
  6. list intencyjny z Gminą Krynica Zdrój Uzdrowisko;
  7. porozumienie o współpracy w ramach projektu „Sztuka na UEK” z Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych oraz Akademią Sztuk Teatralnych;
  8. porozumienie z Krakowskim Holdingiem Komunalnym SA;
  9. porozumienie o wykonanie świadczeń zdrowotnych w zakresie szczepień przeciw COVID-19 w ramach programu szczepień w zakładach pracy z Krakowskim Szpitalem specjalistycznym im. Jana Pawła II;
  10. porozumienie z Województwem Małopolskim w sprawie podjęcia długofalowej współpracy w szczególności w zakresie współdziałania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy Zdroju w tym powołania Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych, a także na rzecz współpracy w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich;
  11. porozumienie z firmą IBM dotyczące licencjonowania ich logotypu;
  12. porozumienie z SP ZOZ Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie dotyczące zorganizowania trzysemestralnych studiów podyplomowych „ MBA in Healtcare”, prowadzonych przez KSB przy współpracy merytorycznej ze strony Centrum Ekonomiki i Zarządzania w Ochronie Zdrowia UEK;
  13. ramowe porozumienie o współpracy z Gminą Kielce w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń przy realizacji przedsięwzięć;
  14. ramowe porozumienie o współpracy z firmą EPICVR sp. z o.o. w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń przy realizacji przedsięwzięć związanych z powstającym na UEK Laboratorium Grywalizacji;
  15. ramowe porozumienie o współpracy z firmą EPICVR sp. z o.o. w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń przy realizacji przedsięwzięć związanych z powstającym na UEK Laboratorium Grywalizacji;
  16. ramowe porozumienie o współpracy z firmą ICAN sp. z o.o. sp.k. w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń przy realizacji przedsięwzięć związanych z powstającym na UEK Laboratorium Grywalizacji;
  17. ramowe porozumienie o współpracy z firmą Asseco Data Systems SA dotyczące m. in.: organizacji praktyk i staży studenckich i absolwenckich, aplikowania i realizacji wspólnych projektów, organizacji wspólnych przedsięwzięć promujących informatykę.
System publikacji i komunikowania zarządzeń

Wszelkie zarządzenia i uchwały publikowane są w zakładce Akty Prawne na stronie głównej Uczelni. Trafiają tam na bieżąco i są ogólnodostępne. Ponadto o najważniejszych zarządzeniach JM Rektora UEK Społeczność Uczelni informowana jest również za pomocą mailingów informacyjnych.

W celu usprawnienia i ujednolicenia komunikacji wewnątrzuczelnianej Zespół Departamentu Marki i Komunikacji przygotował także wzór leafletów informacyjnych. Każda z jednostek Uczelni może z niego skorzystać w  celu przygotowania ulotek.

Rozwój strony internetowej UEK

Prace nad stroną internetową Uniwersytetu (https://uek.krakow.pl/) trwające od września 2020 roku są systematycznie kontynuowane oraz na bieżąco wdrażane. W początkowym etapie udało się m.in. unowocześnić wygląd strony głównej (co znacząco ułatwiło nawigację oraz zwiększyło jej przejrzystość), a także zrewitalizować zakładki Studenci i Pracownicy. Następnie zmieniono zakładkę Kandydaci (przekierowanie bezpośrednio na portal studiuj.uek.krakow.pl, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dla przyszłych i obecnych studentów, docelowo także w języku angielskim). Dostosowano także zakładkę Absolwenci do przyjętego szablonu strony, uzupełniono dział Wirtualna Uczelnia i uporządkowano spis oferowanych studiów podyplomowych.

Planowane są dalsze działania w zakresie modernizacji strony internetowej, m.in. ujednolicenie i uporządkowanie zakładek Uniwersytet, Nauka oraz Kształcenie. Trwają również prace nad anglojęzyczną wersją strony.

Strategia umiędzynarodowienia UEK

Biuro Programów Zagranicznych, intensywnie kreujące polityką umiędzynarodowienia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, przygotowało założenia do strategii umiędzynarodowienia UEK wraz z planem działania.

Kolegium Rektorskie pozytywnie zaopiniowało przygotowaną propozycję. Jedno z zadań strategii umiędzynarodowienia zostało zrealizowane, ponieważ w maju 2021 roku UEK otrzymało dofinansowanie ze środków NAWA, w ramach programu Welcome to Poland, w kwocie ponad 349 000 PLN na uruchomienie biura “Welcome Center”. Zadania związane z rozwojem studiów w języku angielskim oraz innowacyjnymi rozwiązaniami dotyczącymi mobilności (np. blanded mobility), są w trakcie realizacji. Wdrażane są również prace nad poprawą obsługi studentów z zagranicy.

Rada Patronacka UEK

Działając w oparciu o Regulamin Organizacyjny UEK §12 ust 11 w dniu 18 lutego br. powołano Radę Patronacką UEK jako stałą komisję rektora na okres kadencji 2020-2024 tj. do dnia 30.08.2024r. Wśród jej członków znajdują się m.in. przedstawiciele samorządu, biznesu, świata kultury, a także organizacji współpracujących z Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie.

Centralny Rejestr Projektów

Zmiany wprowadzone ustawą 2.0 związane ze modyfikacja systemu ewaluacji działalności naukowej wpłynęły na konieczność zwiększenia aktywności pracowników uczelni wyższych w obszarze projektów badawczych i badawczo rozwojowych. Dotyczy to również Pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zwiększenia aktywności Pracowników   wymaga stworzenia dogodnych warunków do prowadzenia tej działalności. Niezbędnym stała się poprawa obiegu informacji. Idąc naprzeciw tym potrzebom podjęto decyzję o stworzeniu Centralnego Rejestru Projektów, skupiającego w jednym miejscu syntetyczną informacje na temat projektów prowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Dane zawarte w Rejestrze obejmują m.in. informacje na temat rodzaju projektu, typu projektu, okresu realizacji, osób odpowiedzialnych za projekt.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Od dnia 1 stycznia 2021 r. jednostki sektora finansów publicznych, w tym publiczne szkoły wyższe mają obowiązek wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). UEK jest zwolniony z tego obowiązku, w związku z funkcjonowaniem w Naszej Uczelni Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Biorąc pod uwagę zarówno interes Pracowników Uczelni, jak i sytuację finansową UEK, po konsultacjach z Organizacjami Związkowymi działającymi w Naszej Uczelni Władze Uczelni podjęły decyzję o przyjęciu rozwiązania polegającego na wprowadzeniu w Uczelni PPK przy jednoczesnym pozostawieniu PPE. Podejmując tę decyzję wzięto pod uwagę chęć zabezpieczenia wkładów zgromadzonych przez Uczestników PPE w okresie jego trwania. Za pozostawieniem PPE w dotychczasowej formule przemawia też większą niż w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych elastyczność w dysponowaniu zgromadzonymi środkami po uzyskaniu odpowiedniego wieku pracownika. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w przypadku przystąpienia do PPK, składka obciążą w wysokości co najmniej 2% wynagrodzenie pracownika. Pozostała część składki obowiązkowej (1,5% wynagrodzenia) obciąża pracodawcę. W przypadku PPE składka obciąża pracodawcę, przy jednoczesnej dobrowolności wpłacania składki dodatkowej przez pracownika. Proponowane funkcjonowanie w UEK dwóch niezależnych programów stworzy szansę dalszego lub od teraz gromadzenia środków w PPE na okres po zakończeniu aktywności zawodowej tym, którzy w pozostałych wariantach zapewne znaleźliby się, lub pozostawali nadal poza III filarem.

Strategia Rozwoju UEK

Trwają konsultacje dotyczące Strategii Rozwoju UEK na lata 2021-2024. Kilka ostatnich tygodni to czas intensywnych rozmów, wymiany poglądów i pomysłów na temat przyszłości naszego Uniwersytetu. Ostatnie konsultacje ze środowiskiem całej naszej społeczności są kolejnym etapem w procesie tworzenia strategii. Cenne uwagi zostaną wprowadzone do tego ważnego dokumentu będącego swoistym przewodnikiem, który wskazywać będzie nam kierunki działań przez następne lata, do osiągnięcia zakładanych celów. Już wkrótce, po zakończeniu procesu konsultacji, zweryfikowana o zgłoszone uwagi Strategia Rozwoju UEK zostanie udostepniona Społeczności UEK, a następnie zostanie przedłożona Radzie Uczelni i Senatowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Koncepcja budynku Centrum Obsługi Studentów

Jesteśmy na etapie opracowania koncepcji nowego budynku dedykowanego dla nowopowstającej jednostki – Centrum Obsługi Studentów (COS). Założenia do koncepcji zakładają zlokalizowanie COS w Pawilonie D, który według wstępnych propozycji projektanta zostanie rozbudowany o trzy kolejne kondygnacje. Aktualnie trwają prace także Zespołu ds. COS, na podstawie których zostanie sporządzony dokładny opis funkcjonalny, który pozwoli na najlepsze rozmieszczenie konkretnych jednostek i stanowisk w nowym budynku. Realizacja tego projektu umożliwi całej społeczności UEK podniesienie jakości usług, komfortu i efektywności.

Zakup urządzeń do prowadzenia zajęć zdalnych

Przez ostatni rok – w związku z pandemią – zakupione i udostępnione zostało do prowadzenia zajęć zdalnych: – 80 notebooków – 30 tabletów graficznych – 100 kamer – 90 słuchawek z mikrofonem W planie zakupów na bieżący rok jest nabycie: – 87 notebooków – 130 tabletów graficznych – 108 zestawów słuchawek mikrofonem – 68 kamerek – 67 słuchawek – 9 głośników – 15 mikrofonów

Reorganizacja strony internetowej UEK

Trwają intensywne prace nad modernizacją strony internetowej www.uek.krakow.pl. W grudniu 2020 i styczniu 2021 zmiany objęły stronę główną oraz zakładki Pracownicy i Studenci. W wyniku przeprowadzonego audytu strony, modyfikowana została szata graficzna i układ treści, sposób wyświetlania menu oraz responsywność strony. Obecnie trwają prace nad kolejnymi elementami struktury treści oraz nad wersją anglojęzyczną witryny.

Remont ZaUEK

Trwa rozbudowa klubu studenckiego ZaUEK. Prace wykończeniowe są na ostatnim etapie. Po remoncie powierzchnia użytkowa klubu będzie wynosić 125 m2. Nowa sala, będąca częścią rozbudowy klubu studenckiego, będzie dobrym miejscem do spotkań oraz organizowania różnych wydarzeń przez studentów.

Forum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Trwa budowa nowoczesnego Forum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, które ma się stać miejscem spotkań studentów oraz pracowników. W jego ramach zostanie utworzone wielofunkcyjne boisko (dostosowane również do organizacji imprez i koncertów), trybuny dla ok. 150 osób oraz zlokalizowany pod budynkiem parking w formie garażu otwartego dla ponad 50 samochodów.

Remont budynku Biblioteki Głównej UEK

W budynku Biblioteki Głównej trwają prace remontowo-rewitalizacyjne, w dużej mierze zapoczątkowane przez poprzednie Władze Rektorskie. Są to: termomodernizacja budynku wraz z montażem paneli słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych, mająca na celu stworzenie budynku energooszczędnego i zapewniającego znaczną obniżkę kosztów jego eksploatacji, rozbudowa i przebudowa budynku pawilonu „E”, przede wszystkim powstanie jednokondygnacyjnej dobudówki o powierzchni 143 m2 oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowy budynek dydaktyczno-administracyjny – kolejny etap prac

Trwają ustalenia w sprawie realizacji projektu nowego budynku, który ma stanąć na terenie Kampusu UEK. Zostały już stworzone wytyczne do określenia zawartości programu funkcjonalno-użytkowego, które rozesłano do kilku biur projektowych, w celu określenia szacunkowych kosztów wykonania zakładanego programu. Ponadto w chwili obecnej przygotowywany jest zakres wymogów jakimi powinien dysponować wykonawca, aby móc wziąć udział w przetargu na wykonanie nowego pawilonu.

Akademiki

We wrześniu 2020 r. zostały złożone do MNiSW dwa wnioski na dofinansowanie remontów akademików, w których mieszkają nasi studenci – Merkury i Fafik. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, już niebawem rozpoczną się prace remontowe, których efektem będzie poprawa warunków zamieszkania studentów, jak również poprawa zabezpieczenia przeciwepidemicznego mieszkańców. Łączna koszt tych remontów to ponad 12 mln zł.

Office 365

Trwa przetarg na zakup oprogramowania Office 365 dla wszystkich pracowników, studentów i doktorantów UEK. Mamy nadzieję, że już na początku grudnia pracownicy, studenci i doktoranci będą mogli bezpłatnie korzystać z pełnego pakietu oprogramowania Office 365 – na komputerach, smartfonach i tabletach. Dodatkowo każdy użytkownik otrzyma 1TB przestrzeni na wirtualnym dysku.

Elektroniczny obieg dokumentów

Trwa postępowanie przetargowe, w formule dialogu technicznego, na przygotowanie oprogramowania dla UEK, które umożliwi wprowadzenie w pełni funkcjonalnego systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Zadania to dofinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu POWER. Wdrożenie tego systemu pozwoli na znaczne ułatwienie pracy dla wszystkich jednostek organizacyjnych Uniwersytetu zapewniając szybkość obiegu dokumentów i zarządzanie procesem w przestrzeni wirtualnej.

Nowy budynek dydaktyczno-administracyjny – konsultacje założeń koncepcyjnych

W związku z intensywnymi przygotowaniami do uruchomienia procesu inwestycyjnego związanego z nowym budynkiem dydaktyczno-administracyjnym, pragnę zaprosić wszystkich do konsultacji założeń koncepcyjnych. Spotkania takie odbywać się będą w 2 i 3 tygodniu września i dostępne będą w formie zdalnej. Szczegółowy program konsultacji zostanie podany w najbliższym tygodniu. Zapraszam Państwa serdecznie – liczę na Wasz głos i inwencję.

W celu osiągnięcia doskonałości badawczej będziemy stopniowo wdrażać rozwiązania składające się na Uczelniany System Doskonałości Naukowej.

W jego zakres wchodzą rozwiązania instytucjonalne i organizacyjne, które pozwolą kreować właściwą politykę w zakresie rozwoju naukowego Uczelni, prowadzić prace badawcze, rozwijać naukową współpracę międzynarodową, uzyskiwać środki na prowadzenie działalności naukowej, publikować prace w prestiżowych wydawnictwach o zasięgu międzynarodowym czy też przyczyniać się do rozwoju kadr naukowych poprzez przeprowadzanie postępowań doktorskich i habilitacyjnych.

Jestem przekonany, że działalność ta w sposób istotny wzmocni nasze oceny uzyskane w procesie ewaluacji dyscyplin reprezentowanych w UEK, przyczyni się do znaczącego rozwoju kompetencji badawczych naszych Pracowników i Doktorantów i wzmocni pozycję naszej Uczelni w wymiarze międzynarodowym. Wreszcie chcemy stworzyć warunki, w których każdy będzie mógł lepiej poznawać rzeczywistość i rozwijać swoje pasje badawcze.

W celu osiągnięcia doskonałości badawczej będziemy stopniowo wdrażać rozwiązania składające się na Uczelniany System Doskonałości Naukowej.

W jego zakres wchodzą rozwiązania instytucjonalne i organizacyjne, które pozwolą kreować właściwą politykę w zakresie rozwoju naukowego Uczelni, prowadzić prace badawcze, rozwijać naukową współpracę międzynarodową, uzyskiwać środki na prowadzenie działalności naukowej, publikować prace w prestiżowych wydawnictwach o zasięgu międzynarodowym czy też przyczyniać się do rozwoju kadr naukowych poprzez przeprowadzanie postępowań doktorskich i habilitacyjnych.

Jestem przekonany, że działalność ta w sposób istotny wzmocni nasze oceny uzyskane w procesie ewaluacji dyscyplin reprezentowanych w UEK, przyczyni się do znaczącego rozwoju kompetencji badawczych naszych Pracowników i Doktorantów i wzmocni pozycję naszej Uczelni w wymiarze międzynarodowym. Wreszcie chcemy stworzyć warunki, w których każdy będzie mógł lepiej poznawać rzeczywistość i rozwijać swoje pasje badawcze.

Osiągnięcia publikacyjne

W ciągu kilku ostatnich lat znacznie zwiększyła się aktywność publikacyjna naszych pracowników. Należy podkreślić, że wzrost ten odzwierciedla się nie tylko zwiększeniem się liczby prac, ale również ich jakości mierzonych za pomocą krajowych i międzynarodowych mierników bibliometrycznych. Świadczą o tym zarówno wskaźniki publikowane na stronach internetowych Biblioteki Głównej UEK jak i statystyki publikowane przez bazę Scopus.

Rozwój kształcenia na poziomie doktorskim

Już od czterech lat kształcimy doktorantów zgodnie z zasadami wprowadzonymi w 2018 roku. W Szkole Doktorskiej UEK kształcimy już czwarty rocznik doktorantów. Również w każdym roku dwukrotnie przyjmowaliśmy kandydatów do Programu Doktorskiego, który prowadzimy w języku polskim i angielskim. Należy podkreślić, że uzyskane przez naszą uczelnię wyniki ewaluacji pozwalają nam na uruchomienie kształcenia doktorskiego w ramach dyscypliny nauki prawne (kierunek Prawo w Szkole Doktorskiej UEK planujemy uruchomić od października bieżącego roku).

Modyfikacja zasad funkcjonowania czasopism uczelnianych

Celem wprowadzonych zmian jest wprowadzenie jednolitych zasad finansowania wszystkich czasopism uczelnianych. Nowe rozwiązanie wprowadza regułę, z godnie z którą wysokość dofinansowania jest wprost proporcjonalna do oceny jakości czasopisma, która uwzględnia między innymi pozycję czasopisma wyrażoną za pomocą krajowych i międzynarodowych mierników bibliometrycznych, udostępnianie artykułów w otwartym dostępie, poziom umiędzynarodowienia, jakość systemu informatycznego obsługującego proces wydawniczy czy aktywność zespołu redakcyjnego w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Przyjęto również zasadę, że o sposobie wydatkowania środków będących w dyspozycji czasopisma decyduje redaktor naczelny. Wprowadzone rozwiązania nie kończą procesu zmian w zasadach funkcjonowania czasopism. W kolejnym kroku przewiduje się objęcie wszystkich czasopism wsparciem jednolitego systemu OJS (Open Journal Systems).

Wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej

Uzyskane przez naszą Uczelnię wyniki ewaluacji działalności naukowej w postaci kategorii A dla dyscypliny nauki o polityce i administracji oraz kategorii B+ dla czterech pozostałych dyscyplin naukowych (ekonomia i finanse,  nauki o zarządzaniu i jakości, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki prawne) należy ocenić bardzo wysoko. W każdej z pięciu wymienionych dyscyplin posiadamy pełnię praw akademickich (co należy wiązać z prawem do nadawania stopnia doktora i stopnia doktora habilitowanego). Należy podkreślić, że uzyskaliśmy najlepsze wyniki spośród wszystkich polskich uniwersytetów ekonomicznych. Powinniśmy jednak pamiętać, że już za niespełna trzy lata będziemy ponownie przechodzić przez proces ewaluacji i przez cały czas powinniśmy się starać o to, aby wytężoną pracą dążyć nie tylko do utrzymania wyników z ostatniej ewaluacji, ale aby podnieść oceny.

Nadanie Godności Profesora Honorowego UEK

15 grudnia 2022 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UEK, podczas którego JM Rektor dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK wręczył statuetkę oraz dyplom Profesora Honorowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. dr. hab. Jerzemu Hausnerowi. Uroczystość była pierwszym takim wydarzeniem w prawie 100-letniej historii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W uroczystości, przygotowanej przez Departament Marki i Komunikacji, udział wzięli goście ze świata polityki, ekonomii, nauki i sztuki, bliscy uhonorowanego Profesora oraz  laudatorzy: prof. dr hab. Leszek Balcerowicz, prof. dr hab. Juliusz Gardawski i prof. dr hab. Marian Gorynia. Wydarzeniu towarzyszyło także otwarcie Galerii GAP w budynku Biblioteki Głównej.

Informatyzacja działań związanych z działalnością naukową uczelni

Informatyzacja działalności naukowej należy do priorytetów naszej działalności. Dotyczy to zarówno samych prac badawczych jak i wsparcia organizacyjno-administracyjnego. Obecnie już w wersji elektronicznej prowadzona jest większość spraw związanych z realizacją grantów badawczych, wyjazdów zagranicznych czy składaniem wniosków o nagrody naukowe. Praktycznie w sposób zdalny odbywa się praca Szkoły Doktorskiej UEK. W nieodległej przyszłości chcemy skomputeryzować wszystkie procesy awansowe realizowane przez Rady Dyscyplin. Również planowane jest całkowite zastąpienie dokumentów papierowych przez ich elektroniczne odpowiedniki. Będziemy również myśleć o informatyzacji samej działalności badawczej i publikacyjnej. Temu mają służyć prace mające na celu rozwój usług obliczeniowych oraz zwiększenie skali wykorzystania systemu LateX w samodzielnym przygotowywaniu publikacji naukowych przez Pracowników i Doktorantów UEK.

Modyfikacja zasad przyznawania nagród za działalność naukową
W ramach Senackiej Komisji ds. Nauki opracowane zostały zmiany w zasadach przyznawania nagród rektora za działalność naukową. Głównym założeniem zmian jest zastosowanie przy ocenie dorobku na potrzeby podejmowania decyzji o przyznaniu nagród takiego samego sposobu pomiaru dorobku naukowego jak na potrzeby procedur awansowych, oceny pracowniczej czy przyznawania grantów wewnętrznych. Zastosowany sposób oceny ma bazować na miernikach bibliometrycznych wyznaczanych przez system Scopus. W nowym systemie będą funkcjonować cztery rodzaje nagród za dzialalność naukową:
  1. nagroda za indywidualną działalność naukową,
  2. nagroda za zespołową działalność naukową,
  3. nagroda za uzyskanie tytułu naukowego profesora lub stopnia naukowego doktora habilitowanego,
  4. nagroda za istotny wkład w rozwój nauki.
Nowe zasady przyznawania nagród obowiązywać będą od 2022 roku.
Wprowadzenie i ciągłe doskonalenie systemu grantów wewnętrznych
W 2021 roku uruchomiony został Fundusz Doskonałości Badawczej służący finansowaniu prac badawczych w ramach programów Prolog, Potencjał, Doskonałość badawcza oraz Wsparcie Aktywności Publikacyjnej. Programy te przyczyniły się realizacji wielu wartościowych prac badawczych i w sposób istotny wsparły aktywność publikacyjną Pracowników i Doktorantów UEK. Obecnie prowadzone są prace mające na celu rozszerzenie oferty o program mający na celu wspieranie wysiłków Pracowników i Doktorantów ukierunkowanych na pozyskanie środków zewnętrznych na prowadzenie działalności badawczej. Warto również dodać, że od grudnia bieżącego roku uruchomiony został przez grupę pięciu wiodących uczelni ekonomicznych program pozwalający na finansowanie grantów międzyuczelnianych (https://granty.uek.krakow.pl/miedzyuczelniane-granty-badawcze-sgh-uew-uek-uep-uekat/).
Ewaluacja jakości działalności naukowej - aktualizacja
Nadchodząca ewaluacja jakości działalności naukowej jest wielkim wyzwaniem, przed którym stoją wszystkie uczelnie, w tym i nasz Uniwersytet. To pierwsza ocena działalności naukowej przeprowadzana w ramach dyscyplin uprawianych w Uczelni. Przy ocenie bierze się pod uwagę indywidualne osiągnięcia wszystkich pracowników naukowych reprezentujących daną dyscyplinę. Poszczególnym dyscyplinom przyznawane będą kategorie naukowe: A+, A, B+, B,  C. Od przyznanej kategorii zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów, a także kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa. W ramach przygotowań do ewaluacji JM Rektor:
  1. Wydał Zarządzenie nr R.0211.11.2021 z dnia 1 marca 2021 r w sprawie składania przez pracowników i doktorantów kształcących się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oświadczeń niezbędnych do przeprowadzenia ewaluacji jakości działalności naukowej,
  2. Wydał Zarządzenie nr R.02111.19.2021 z dnia 16 marca 2021 r. w sprawie organizacji i zasad przygotowania danych oraz informacji na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej 2017-2021,
  3. Powołał Rektorską Komisję ds. Ewaluacji Jakości Działalności Naukowej,
  4. Powołał trzy Rektorskie Zespoły ds. Ewaluacji Jakości Działalności Naukowej.
Powołane zespoły podjęły prace związane z przygotowaniem UEK do procesu ewaluacji.
 
Zespół ds. Ewaluacji Jakości Działalności Naukowej w zakresie I kryterium rozpoczął we wrześniu b.r. przedstawił propozycje monografii naszych Pracowników, które powinny zostać skierowane do oceny eksperckiej. Po pozytywnym zaopiniowaniu monografii przez Komisję Rektorską, Pan Rektor skierował je do Komisji Ewaluacji Nauki, która podejmie decyzję dotyczącą przyznania im właściwej liczby punktów. Obecnie, w  ramach prac przygotowujących uczelnię do ewaluacji w zakresie I kryterium, prowadzone są prace związane z gromadzeniem i raportowaniem informacji dotyczących aktywności publikacyjnej Pracowników. Najtrudniejszym zadaniem Zespołu będzie wypracowanie decyzji dotyczącej wyboru optymalnego zestawu publikacji przedstawionego do oceny w ramach ewaluacji. Decyzja w tym zakresie powinna zostać podjęta na początku 2022 roku.
 
W grudniu b.r. zostały zakończone prace związane z przygotowaniami materiałów na potrzeby ewaluacji w zakresie II i III kryterium. Warto przypomnieć, że w ramach II kryterium ocenie poddawana jest wartość projektów badawczych i prac zleconych o charakterze naukowym zrealizowanych w ramach poszczególnych dyscyplin. Natomiast III kryterium uwzględnia wpływ działalności naukowej na otoczenie społeczne i gospodarcze. Po ostatecznym zatwierdzeniu przez Pana Rektora dokumentów przygotowanych przez zespoły zajmujące się II i III kryterium ewaluacji, zostaną one zaraportowane we właściwych systemach informatycznych.
Dodatkowe informacje dotyczące przebiegu przygotowań do ewaluacji znajdują się na stronie: https://nauka.uek.krakow.pl/ewaluacja/
Udział pracowników administracyjnych w realizacji projektów aplikacyjnych i badawczych

Rośnie liczba pracowników administracyjnych, którzy angażują się w realizację projektów naukowych i aplikacyjnych prowadzonych na naszej Uczelni. Obecnie 90 z nich uczestniczy w realizacji tych ważnych dla UEK projektów. W ten sposób budujemy rzeczywiste poczucie przynależności wszystkich Pracowników do Wspólnoty UEK, tworzymy możliwości kształtowania ich nowych kompetencji a także oferujemy możliwość uzyskania dodatkowej gratyfikacji finansowej.

Przygotowania do ewaluacji - opis podjętych działań

Nadchodząca ewaluacja jakości działalności naukowej jest wielkim wyzwaniem, przed którym stoją wszystkie uczelnie, w tym i nasz Uniwersytet. To pierwsza ocena działalności naukowej przeprowadzana w ramach dyscyplin uprawianych w Uczelni. Przy ocenie bierze się pod uwagę indywidualne osiągnięcia wszystkich pracowników naukowych reprezentujących daną dyscyplinę. Poszczególnym dyscyplinom przyznawane będą kategorie naukowe: A+, A, B+, B,  C. Od przyznanej kategorii zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów, a także kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa. W ramach przygotowań do ewaluacji JM Rektor:

  1. Wydał Zarządzenie nr R.0211.11.2021 z dnia 1 marca 2021 r w sprawie składania przez pracowników i doktorantów kształcących się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oświadczeń niezbędnych do przeprowadzenia ewaluacji jakości działalności naukowej,
  2. Wydał Zarządzenie nr R.02111.19.2021 z dnia 16 marca 2021 r. w sprawie organizacji i zasad przygotowania danych oraz informacji na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej 2017-2021,
  3. Powołał Rektorską Komisję ds. Ewaluacji Jakości Działalności Naukowej,
  4. Powołał trzy Rektorskie Zespoły ds. Ewaluacji Jakości Działalności Naukowej.

W chwili obecnej Zespoły szczegółowo opracowują każde z trzech kryteriów ewaluacji. Opracowania te zostaną przekazane do Rektorskiej Komisji ds. Ewaluacji Jakości Działalności Naukowej, która pod przewodnictwem JM Rektora odpowiada za ostateczne przygotowanie ankiety ewaluacyjnej.

Przygotowania do ewaluacji

Wszyscy wiemy jak ważną sprawą dla naszej Uczelni jest najbliższa ewaluacja. Przygotowania do tego procesu powoli wchodzą już w ostatnią fazę. Przygotowaliśmy ramy prawne i organizacyjne zapewniające sprawne zbieranie danych i przetwarzanie informacji na potrzeby tego procesu. Przez cały czas przygotowujemy rozwiązania informatyczne, które będą nas wspomagać w jak najlepszym przygotowaniu się do oceny. Już od najbliższego kwietnia będziemy wydawać cyklicznie materiały informacyjne dla naszych Pracowników i Doktorantów, w których będziemy pokazywać jak przebiegają prace związane z przygotowaniem do ewaluacji i będziemy podpowiadać w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do uzyskania jak najlepszego wyniku naszej Uczelni w każdej z ewaluowanych dyscyplin.

Realizacja procesów wdrożeniowych - regulamin

W okresie od grudnia 2020 r. do lutego 2021 r. trwały intensywne prace nad regulaminem przygotowania, realizacji i rozliczania projektów wdrożeniowych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wypracowana propozycja bazuje na doświadczeniach innych polskich uczelni. Przedłożenie finalnej wersji poprzedziły konsultacje wśród pracowników i komórek zajmujących się niniejszą tematyką. Rosnąca z roku na rok ilość projektów realizowanych na UEK determinuje potrzebę przygotowania formalnej ścieżki od momentu powstania pomysłu na projekt, poprzez jego realizację, aż do jego zakończenia. Nowo stworzona procedura ma ułatwić, zarówno jednostkom koordynującym, jak i wszystkim zainteresowanym, cały proces prowadzenia projektu.

Zasady realizacji projektów naukowych finansowanych ze środków własnych UEK

Począwszy od bieżącego roku w naszej Uczelni rozpoczyna funkcjonowanie Fundusz Doskonałości Badawczej, którego celem będzie ciągle podnoszenie jakości przedsięwzięć naukowych. Pozwoli on na przyznawanie grantów finansowanych ze środków wewnętrznych UEK, które pozwolą realizować badania i wzmacniać aktywność publikacyjną Pracowników i Doktorantów. Uruchomione zostaną następujące programy:

  • Prolog – przeznaczony dla osób zatrudnionych na stanowisku asystenta i doktorantów kształcących się w ramach Szkoły Doktorskiej UEK i studiów doktoranckich UEK,
  • Potencjał – służący do finansowania badań prowadzonych przez zespoły kierowane przez pracowników posiadających stopień doktora, doktora habilitowanego lub tytuł profesora,
  • Doskonałość badawcza – pozwalający na realizację badań, w rezultacie których powstawać będą publikacje wydawane przez najbardziej prestiżowe czasopisma i wydawnictwa o zasięgu międzynarodowym,
  • Wsparcie aktywności publikacyjnej – który ma ułatwić finansowanie wysokopunktowanych publikacji o charakterze naukowym przez Pracowników zatrudnionych na stanowiskach badawczo-dydaktycznych lub zatrudnionych na stanowiskach dydaktycznych, którzy zamierzają ubiegać się o przejście do grupy pracowników badawczo-dydaktycznych.

Warto dodać, że dzięki współpracy Pracowników Działu Wsparcia Projektów Badawczych i Centrum Systemów Informatycznych planowane jest wdrożenie elektronicznego systemu obsługi wszystkich wymienionych powyżej projektów.

Zasady realizacji projektów naukowych finansowanych ze środków zewnętrznych

Równolegle do prac związanych z wdrożeniem nowych rozwiązań mających na celu finansowanie naszej aktywności badawczej ze środków UEK wprowadzamy rozwiązania, które mają uregulować zasady realizacji projektów naukowych finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Mają one na celu zwiększenie aktywności Pracowników w ubieganiu się o środki w konkursach organizowanych przez krajowe i międzynarodowe instytucje finansujące. Również wprowadzają mechanizmy zapewniające wsparcie administracyjno-finansowe na każdym etapie przygotowywania wniosku i realizacji projektu. I podobnie jak w przypadku projektów finansowanych ze źródeł wewnętrznych, planuje zapewnić pełną obsługę wszystkich prac przy wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych.

Fundusz Doskonałości Naukowej

Trwają zaawansowane prace nad wypracowaniem polityki badawczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w kontekście ewaluacji dyscyplin naukowych, w tym prace dotyczące Funduszu Doskonałości Naukowej. W ramach tego Funduszu znajdzie się szeroki katalog, zróżnicowanych instrumentów służących wspieraniu aktywności badawczej i publikacyjnej Pracowników UEK. Planowane zmiany wejdą w życie od stycznia 2021 roku.

HR Excellence in Research – wyróżnienie dla UEK

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie otrzymał wyróżnienie HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską. Tym samym Uczelnia dołączyła do prestiżowego grona instytucji posiadających prawo do korzystania ze znaku w ramach promowania stymulującego i sprzyjającego środowiska pracy dla naukowców.

Grant badawczy "Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej"

Minął pierwszy rok realizacji jednego z największych grantów naukowych w historii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pt. Społeczno-gospodarcze konsekwencje czwartej rewolucji przemysłowej. W perspektywie czterech lat, czyli do 2022 r., otrzymamy blisko 12 milionów złotych na prowadzenie badań w dziewięciu zespołach reprezentujących wszystkie uprawiane na naszej Uczelni dyscypliny naukowe.

Uzyskanie doskonałości w zakresie nauczania wymaga podjęcia szeregu różnych działań. Wysokiej jakości dydaktyka wiąże się z wprowadzeniem takich rozwiązań, które dadzą studentom większą swobodę w decydowaniu o swej dydaktycznej ścieżce, rozwiną możliwości indywidualizacji procesu kształcenia oraz będą stanowić wsparcie dla innowacyjnych form nauczania. Ale to także większy nacisk na nauczanie języków obcych, poszerzenie oferty zajęć prowadzonych w języku angielskim, czy wreszcie zmniejszenie liczebności grup studenckich.

Realizacji powyższych celów będzie służyć Fundusz Doskonałości Dydaktycznej UEK zorientowany na wszechstronne podnoszenie kompetencji dydaktycznych naszej Kadry. Będziemy również systematycznie modernizować oraz rozbudowywać infrastrukturę dydaktyczną, poszerzać funkcjonalność systemu USOS oraz podejmować inne działania służące usprawnianiu procesu kształcenia.

Uzyskanie doskonałości w zakresie nauczania wymaga podjęcia szeregu różnych działań. Wysokiej jakości dydaktyka wiąże się z wprowadzeniem takich rozwiązań, które dadzą studentom większą swobodę w decydowaniu o swej dydaktycznej ścieżce, rozwiną możliwości indywidualizacji procesu kształcenia oraz będą stanowić wsparcie dla innowacyjnych form nauczania. Ale to także większy nacisk na nauczanie języków obcych, poszerzenie oferty zajęć prowadzonych w języku angielskim, czy wreszcie zmniejszenie liczebności grup studenckich.

Realizacji powyższych celów będzie służyć Fundusz Doskonałości Dydaktycznej UEK zorientowany na wszechstronne podnoszenie kompetencji dydaktycznych naszej Kadry. Będziemy również systematycznie modernizować oraz rozbudowywać infrastrukturę dydaktyczną, poszerzać funkcjonalność systemu USOS oraz podejmować inne działania służące usprawnianiu procesu kształcenia.

Wyniki rekrutacji
W roku akademickim 2022/23 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie odnotował rekordową rekrutację zarówno pod względem liczby kandydatów, jak i liczby zrekrutowanych studentów: 12443 kandydatów i 6576 osób przyjętych. W porównaniu z latami poprzednimi (2020/21 oraz 2021/22) o przyjęcie na studia aplikowało łącznie ponad 1500 osób więcej, a przyjętych na wszystkie formy studiów zostało więcej o około 1400 studentów.   
Informacja o promocji absolwentów
W 2022 r. odbyły się pierwsze w historii Uczelni ogólnouczelniane uroczystości graduacji Absolwentów wszystkich kierunków studiów w każdym trybie i stopniu realizowanym w UEK. Z uwagi na realizowany okres procesu kształcenia graduacja odbyła się w dwóch cyklach: wiosennym oraz jesiennym. Uczestnicy otrzymali list gratulacyjny podpisany przez JM Rektora, a najlepsi Absolwenci zostali uhonorowani pamiątkowymi piórami. W uroczystościach wzięli udział Dziekani Kolegiów, Dyrektorzy Instytutów, Promotorzy, Recenzenci, Wykładowcy oraz goście specjalni. Część nieoficjalną uświetnili swoim występem Artyści z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. 
Nowe wytyczne dot. opracowywania i recenzowania prac dyplomowych
W ramach Uczelnianej Rady Doskonałości Dydaktycznej oraz w oparciu o konsultacje z Dyrektorami Instytutów zostały wypracowane ogólne wytyczne dotyczące opracowywania prac licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Na ich podstawie na poziomie Rad Instytutów zostaną opracowane rozwiązania szczegółowe uwzględniające specyfikę poszczególnych kierunków studiów oraz dyscyplin. 
Biuro ds. Akredytacji Krajowych i Międzynarodowych

Utworzone w 2022 roku Biuro ds. Akredytacji rozpoczęło działalność od analizy międzynarodowego środowiska akredytacyjnego oraz identyfikacji pożądanych dla Uczelni procedur. W rezultacie analiz, w drugiej połowie 2022 UEK podjął się akredytacji kierunkowych w niemieckiej agencji ACQUIN. Do połowy 2023 będzie akredytowanych 15 kierunków, działających w 7 instytutach i 3 kolegiach. Wynikiem procedury będą nie tylko międzynarodowe akredytacje kierunków, ale i wnioski odnośnie do rozwoju systemów dydaktycznych i administracyjnych Uczelni, biorąc pod uwagę międzynarodowe standardy jakości akademickiej. 

W 2023 Uczelnia podejmuje się również pierwszej akredytacji instytucjonalnej w brytyjskim Business Graduates Association (BGA), organizacji powiązanej z AMBA. 

Bieżący monitoring środowiska zapewni nowe okazje do akredytacji kolejnych kierunków i jednostek UEK oraz całej Uczelni z różnych perspektyw. Macierz typów i poziomów akredytacji, ich wymagań i wniosków pokontrolnych, zapewni UEK szeroką gamę propozycji na stałe ulepszanie działalności, w szczególności procesu kształcenia, na którym koncentruje się większość procedur międzynarodowych, a międzynarodowe akredytacje staną się częścią codziennej rzeczywistości Naszej Uczelni. 

Biuro ds. Relacji z Absolwentami UEK

W grudniu 2022 r. Prorektor ds. Projektów i Współpracy, dr hab. Piotr Buła, prof. UEK powołał na Uczelni nową jednostkę – Biuro ds. Relacji z Absolwentami. Do jej zadań należy m.in. budowanie bazy absolwentów (zarówno tych, którzy ukończyli studia niedawno jak i dekady temu) zainteresowanych interakcją z UEK oraz angażowanie byłych studentów w różnorodne działania Uczelni. Ponadto Biuro będzie koncentrować się na promowaniu wiedzy i doświadczeń zawodowych absolwentów wśród społeczności akademickiej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy oraz podzielenia się pomysłami, które mogą wzbogacić zadania Biura ds. Relacji z Absolwentami. Kontakt: absolwent@uek.krakow.pl. Osoba koordynująca prace jednostki: dr Joanna Kołat.

 

Centrum Obsługi Studenta – postęp prac
Zakończone zostały prace formalno-organizacyjne, koordynowane przez Panią mgr H. Nosal – Pełnomocnika Rektora ds. COS – konieczne dla uruchomienia Centrum Obsługi Studenta. W ich ramach opracowano karty spraw, przygotowano propozycje zmian do Regulaminu organizacyjnego UEK oraz sporządzono Regulamin wewnętrzny COS. Ponadto dostosowano system informatyczny do potrzeb COS, jak i przygotowano plan realokacji Pracowników.
W drugiej połowie stycznia rozpoczną się szkolenia dla Pracowników COS oraz kampania informacyjna adresowana do Studentów i Pracowników UEK. Centrum Obsługi Studenta rozpocznie działalność od nowego semestru bieżącego roku akademickiego.
Działania na rzecz rozwoju jakościowego kształcenia w Szkole Doktorskiej i w ramach Programu Doktorskiego UEK

Kolejnym wyzwaniem przed którym obecnie stoimy jest wprowadzenie rozwój systemu zapewnienia jakości kształcenia w Szkole Doktorskiej. Istniejące obecnie rozwiązania (w postaci systemu monitorowania postępów doktorantów związanych z przygotowywaniem rozprawy doktorskiej) zostaną wzbogacone o rozwiązania mające na celu dalsze podnoszenie poziomu zajęć dydaktycznych, w tym seminariów, zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia kształcenia oraz większego zaangażowania Doktorantów w realizację grantów badawczych.

Wdrożenie Wewnętrznego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia

W trosce o zapewnienie wysokiej jakości kształcenia Zarządzeniem Rektora UEK nr R.0211.67.2021 z dnia 11 października 2021 roku wprowadzono w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie Wewnętrzny System Zapewnienia Jakości Kształcenia. Istotą WSZJK jest monitorowanie procesu kształcenia, analizowanie uzyskanych z tego tytułu informacji oraz planowanie i wdrażanie działań naprawczych, zapobiegawczych i doskonalących. W strukturze WSZJK powołano Komisję Rektorską – Uczelnianą Radę Doskonałości Dydaktycznej (URDD), Instytutowe Zespoły ds. Jakości Kształcenia, Zespół ds. Jakości Kształcenia w Centrum Językowym (CJ) oraz Zespół ds. Jakości Kształcenia w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu (SWFiS). Jednostką wspierającą działania Zespołów jest Centrum Jakości Kształcenia.

Reforma polityki kształcenia

Uchwałą Senatu UEK nr T.0022.85.2021 z dnia 29 listopada 2021 roku, działając w zgodzie z misją i strategią Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz mając na względzie troskę o najwyższą jakość kształcenia przyjęto Politykę Jakości Kształcenia UEK. Zastąpiła ona Politykę Jakości Kształcenia obowiązującą w latach 2015-2019. Nowa Polityka Jakości Kształcenia jest realizowana poprzez Wewnętrzne Systemy Zapewnienia Jakości Kształcenia na studiach I i II stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich, w Szkole Doktorskiej UEK, a także na studiach podyplomowych oraz w ramach innych form kształcenia. Jest to najważniejszy dokument systemu zarządzania jakością kształcenia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Powołanie Centrum Jakości Kształcenia

Senat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie uchwałą nr T.0022.76.2021 z dnia 5 lipca 2021 roku wyraził pozytywną opinię w przedmiocie przekształcenia Centrum Jakości Kształcenia z jednostki administracji w jednostkę międzykolegialną, w wyniku czego Zarządzeniem Rektora UEK nr R.0211.54.2021 z dnia 31 sierpnia 2021 roku wprowadzono zmiany w Regulaminie organizacyjnym UEK oraz ustalono nową strukturę Centrum Jakości Kształcenia. W skład CJK weszły: Zespół Monitorowania i Analiz Jakości Kształcenia, Zespół Rozwoju Dydaktyki i Badań w Dydaktyce (w tym Pracownia Rozwoju e-Learningu, Technologii i Multimediów w Dydaktyce) oraz Samodzielne stanowisko ds. obsługi administracyjnej.

Opracowanie regulaminu i standardów działania oraz wdrożenie Centrum Wsparcia Psychologicznego

Centrum Wsparcia Psychologicznego to zespół psychologów, psychoterapeutów, posiadających profesjonalne kwalifikacje i doświadczenie w pracy z młodzieżą i dorosłymi w zakresie bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Konsultacje te obejmują krótkoterminową pomoc w zakresie problemów emocjonalnych i sytuacji psychologicznie trudnych w studiowaniu i innych sferach życia i są dedykowane dla każdego studenta UEK. Zasady organizacji wsparcia psychologicznego objęte są regulaminem i odbywają się według ustalonego standardu pracy.

Opracowanie studenckiego poradnika pracy zdalnej

Centrum Jakości Kształcenia współpracuje blisko ze studentami UEK. W ostatnim czasie była ona z natury rzeczy skoncentrowana przede wszystkim na wsparciu studentów w efektywnym uczestnictwie w zajęciach online. W tym celu powstał wciąż rozwijany Studencki poradnik pracy zdalnej, zawierający przydatne informacje oraz wideotutoriale, dotyczące także skutecznej komunikacji on-line oraz radzenia sobie w trakcie zdalnej sesji egzaminacyjnej.

Z początkiem roku akademickiego 2021/2022 przygotowano również specjalny serwis internetowy, w którym studenci odnajdą wideotutoriale na temat obsługi platformy Microsoft Teams.

Przygotowanie Nauczycieli Akademickich do nowej organizacji procesu kształcenia

Pandemia COVID-19 wymusiła w latach 2020/2021 oraz 2021/2022 realizację zajęć dla studentów w sposób całkowicie lub częściowo zdalny. Nauczyciele akademiccy UEK zostali tego nowego sposobu prowadzenia zajęć przygotowani na kilka sposobów. Zespół odpowiadający za e-learning akademicki na naszym uniwersytecie, obecnie wchodzący w skład Centrum Jakości Kształcenia, od lat tworzył i oferował zróżnicowane formy wsparcia, które w trakcie pandemii Covid-19, zostały wykorzystane i udostępnione w pełni nauczycielom akademickim UEK. System obejmuje szkolenia stacjonarne oraz online dotyczące metodycznych i technologicznych aspektów prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem platform wideokonferencyjnych – w roku akademickim 2020/2021 platformy Zoom, w wersji dla początkujących oraz zaawansowanych (przeszkolono ponad 600 osób), w roku akademickim 2021/2022 platformy Microsoft Teams (przeszkolono ponad 400 osób). Trzeba przy tym podkreślić, że obie platformy stanowią zupełnie nowe narzędzia, wcześniej nieużywane we współpracy ze studentami. Uzupełnieniem szkoleń „na żywo” jest serwis internetowy, w którym publikowane są wideotuoriale z obsługi poszczególnych funkcji platformy Microsoft Teams.

Kontynuowane są szkolenia, z obsługi platformy Moodle, umożliwiającej asynchroniczne formy współpracy ze studentami. Platforma Moodle jest używana na UEK od 2007 roku. W trakcie pandemii, zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania jej możliwościami, szczególnie dla przeprowadzania egzaminów i kolokwiów końcowych.

Popularną formą szkolenia stały się webinary, poświęcone konkretnym tematom związanym z e-learningiem akademickim, poszerzające i pogłębiające zagadnienia omawiane podczas szkoleń. W roku 2020 wprowadzono nowe, 7-tygodniowe szkolenie, pt. Projektowanie i prowadzenie e-zajęć. Kurs przygotowuje nauczycieli akademickich do procedury certyfikacji zajęć realizowanych w formule Blended Learning, zgodnie z Uchwałą Senatu UEK z 2009. Dla osób ceniących samodzielną naukę rozbudowano dotychczasowe zasoby Café Moodle o nowe instruktaże, wskazówki, porady oraz wideotutoriale.

Opracowanie mechanizmu obsługi zajęć zdalnych

Konieczność realizacji dydaktyki w formie zdalnej wymagała wyboru narzędzia, w którym będzie ona realizowana oraz opracowanie mechanizmów, dzięki którym pracownicy i studenci w łatwy sposób połączą się ze sobą w terminie zajęć. W poprzednim roku akademickim (2020/21) do tego celu wykorzystana została platforma ZOOM; w tym roku jest to platforma MS Teams. Opracowane rozwiązanie pozwoliło na automatyczne opublikowanie linków do zajęć zdalnych bezpośrednio w planie zajęć co uporządkowało i ułatwiło ich uruchamianie oraz zwolniło pracowników z konieczności generowania linków do spotkań (na platformie ZOOM) i tworzenia zespołów dla grup zajęciowych (na platformie MS Teams).

Centrum Obsługi Studenta (COS)

Centrum Obsługi Studenta będzie nową częścią struktury administracyjnej naszej Uczelni. W jej skład wejdą prawie wszystkie jednostki, które na co dzień zajmują się obsługą studentów. Naczelnymi celami nowego projektu są: usystematyzowanie i ułatwienie zarządzania sprawami studenckimi, poprawa warunków pracy kadry UEK oraz wyjście na przeciw potrzebom studentów naszego Uniwersytetu. Jedną z największych zmian, które zostaną wprowadzone będzie likwidacja dziekanatów w obecnym kształcie, których zadania zostaną powierzone COS. Oprócz zmian z zakresu struktury administracji przewidywane jest utworzenie dedykowanej przestrzeni dla nowej jednostki, która według planów będzie usytuowana w rozbudowanej części Pawilonu D. 

System Zapewniania Jakości Kształcenia

Opracowano projekt nowego Systemu Zapewnienia Jakości Kształcenia dostosowany do nowej struktury Uczelni. System będzie opierał się na instytutowych zespołach ds. jakości kształcenia oraz analogicznych zespołach w Centrum Językowym i Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Przedstawiciele zespołów oraz przedstawiciel studentów będą tworzyli Radę Doskonałości Dydaktycznej. Wspólne działanie w Radzie Doskonałości Dydaktycznej ma pozwolić, przy poszanowaniu autonomii jednostek prowadzących działalność dydaktyczną, na m.in. wypracowanie ogólnouczelnianych standardów i rozwiązań w zakresie monitorowania i doskonalenia jakości kształcenia oraz wymianę dobrych praktyk w tym obszarze.

Nowe kierunki studiów

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom związanym z dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy oraz wymaganiami przyszłych pracodawców, od roku akademickiego 2021/2022 UEK oferuje nowe kierunku studiów: Global Business Services (studia I stopnia) oraz w ramach I i II stopnia dwa kierunki: Zarządzanie Projektami oraz Przedsiębiorczość i Innowacje w Gospodarce.

System antyplagiatowy

W obszarze sprawdzania oryginalności prac i przeciwdziałania naruszeniu prawa autorskiego i praw pokrewnych, zostały podjęte prace mające na celu standaryzację wszystkich obszarów działania UEK poprzez wprowadzenie zarządzenia JM Rektora regulującego te zagadnienia. Systemem antyplagiatowym zostaną objęte wszystkie obszary kształcenia na uniwersytecie na wszystkich rodzajach studiów, a także działalność wydawnicza. Obowiązkowo zostaną objęte nim prace przejściowe / zaliczeniowe na studiach dziennych, niestacjonarnych I-go i II-go stopnia, studiach doktoranckich oraz w szkole doktorskiej, które dotychczas nie były objęte badaniem oryginalności utworu; a także prace dyplomowe na studiach dziennych i niestacjonarnych, studiach podyplomowych, w tym MBA oraz prace doktorskie. System antyplagiatowym objęte zostaną też wszystkie utwory naukowe i dydaktyczne, jak np. prace habilitacyjne czy podręczniki do nauki przedmiotów.

Światowa Wystawa EXPO 2020 w Dubaju

Dnia 26 maja 2021 r. podpisana została umowa z Ministerstwem Edukacji i Nauki dotycząca organizacji zagranicznych praktyk dla 20 studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w związku z udziałem Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai.

Organizacją i obsługą Pawilonu Polski na Expo zajmuje się Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. (Grupa PFR), która współpracuje z UEK w zakresie merytorycznego przygotowania studentów oraz formalności związanych z wyjazdem.

Expo 2020 Dubai – to pierwsza na Bliskim Wschodzie światowa wystawa, której hasło przewodnie brzmi „Łącząc umysły, tworząc przyszłość” (Connecting Minds, Creating the Future). Wydarzenie to odbywa się co 5 lat i przyciąga rzesze zainteresowanych innowacyjnymi pomysłami oraz nowościami ze świata nauki i techniki.

Zespół ds. Rankingów

Zespół ds. Rankingów zajmuje się zagadnieniami metodologicznymi, sprawozdawczymi i analitycznymi w zakresie rankingów akademickich. Jego podstawowymi zadaniami są: zarządzanie procesem zbierania danych do rankingów, w których UEK już uczestniczy (głównie Rankingi Perspektyw oraz międzynarodowy ranking MultiRank), weryfikacja zasadności przystąpienia UEK do innych rankingów oraz prowadzenie przygotowań do włączenia się w inne rankingi, a także analizowanie pozycji UEK w rankingach i wskazywanie rekomendacji dot. zmian funkcjonowania Uczelni w obszarach, które są uwzględniane w rankingach.

Nowa Polityka Kształcenia

Kształcenie, obok działalności naukowej, stanowi kluczowy filar funkcjonowania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Naszym założonym celem jest opracowanie i wdrożenie Nowej Polityki Kształcenia (NPK), która w oparciu o diagnozę stanu obecnego oraz bieżących i przyszłych wyzwań, będzie stanowić podstawę do lepszego, bardziej dostosowanego do potrzeb rynku pracy kształcenia. NPK uwzględnia m.in. większą elastyczność kształtowania ścieżek dydaktycznych, wzrost umiędzynarodowienia programów kształcenia, wzmocnienie integracji dydaktycznej Instytutów oraz utworzenie Funduszu Doskonałości Dydaktycznej, zorientowanego na wsparcie działań w zakresie doskonalenia kompetencji dydaktycznych Kadry akademickiej oraz Doktorantów UEK.

Projekt regulaminu studiów podyplomowych

Nowy regulamin studiów podyplomowych jest owocem wytężonej pracy wielu osób i efektem konsultacji z pracownikami UEK odpowiadającymi za studia podyplomowe. W stosunku do dotychczasowych wytycznych, nowy regulamin systematyzuje i rozszerza dobre praktyki dot. studiów podyplomowych. Jego rolą jest wskazanie osobom prowadzącym studia o czym muszą pamiętać i co jest dla Uczelni szczególnie ważne. Bardzo istotnym elementem jest to, że regulamin wzmacnia nacisk na kontrolę jakości prowadzonych zajęć. Dokument zwiększa też rolę i odpowiedzialności Dyrektorów studiów.

Ścieżki Rozwoju Zawodowego

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668), w UEK zostały podjęte działania mające na celu wypracowanie ostatecznych rozwiązań w zakresie kształtowania ścieżek rozwoju nauczycieli akademickich z podziałem na Pracowników dydaktycznych, dydaktyczno-badawczych oraz badawczych. Naszą intencją jest optymalne wykorzystanie potencjału Kadry akademickiej, przy zapewnieniu wsparcia Nauczycieli w dalszym rozwoju kompetencji zarówno dydaktycznych, jak i badawczych. Aktualnie z różnymi grupami Pracowników prowadzone są konsultacje nad projektem dokumentu wyznaczającym zasady i warunki awansu nauczycieli akademickich w ramach trzech ścieżek oraz przechodzenia pomiędzy grupami pracowniczymi, w celu wypracowania ostatecznych, najbardziej optymalnych rozwiązań służących całej Społeczności Uczelni.

Nowe rozwiązania dla Szkoły Doktorskiej

Działająca od kilku lat w naszym Uniwersytecie Szkoła Doktorska prężnie się rozwija i stale poszerza zakres swojej aktywności. Powoli przygotowujemy się do przeprowadzenia trzeciego już naboru dla kandydatów chcących się kształcić i zdobyć stopień naukowy doktora w Szkole Doktorskiej UEK. Również coraz większą popularnością cieszą się Programy Doktorskiej w wersji polsko- i angielskojęzycznej. W trakcie każdego kolejnego naboru zgłasza się do nas coraz więcej kandydatów ze wszystkich kontynentów. Widzimy, że wprowadzone z uwagi na sytuację zdrowotną rozwiązania wspierające kształcenie zdalne są bardzo dogodnym rozwiązaniem dla naszych doktorantów mieszkających w odległych zakątkach Globu – dlatego będziemy taką formę rozwijać również wówczas, gdy sytuacja zdrowotna się ustabilizuje.

Kierunki i programy studiów – nowa strategia

Podstawą wartościowej dydaktyki są odpowiednio przygotowane i dobrze realizowane programy kształcenia. Ten cel zamierzamy osiągnąć na skutek znaczącego zaangażowania otoczenia zewnętrznego oraz naszych Studentów i Absolwentów w proces modyfikacji programów kształcenia oraz tworzenia nowych kierunków studiów. Efektem wspólnych uzgodnień będzie nowoczesna strategia, bazująca na dorobku naukowym, doświadczeniach oraz wiedzy naszej Kadry dydaktycznej. Strategia będzie jednocześnie dopasowana do wyzwań regionalnych i globalnych współczesnego świata.

Unikalne rozwiązanie informatyczne dla kształcenia online

Od 1 października br. zajęcia dydaktyczne na naszym Uniwersytecie odbywają się głównie (a od 12 października wyłącznie) zdalnie. Możliwe jest to, dzięki autorskiemu rozwiązaniu, stworzonemu przez Centrum Systemów Informatycznych UEK. Wykorzystany mechanizm informatyczny automatyzuje harmonogramowanie zajęć, przypisuje wirtualne pokoje na platformie Zoom konkretnym przedmiotom, nauczycielom akademickim i grupom studenckim oraz wspiera kontrolę jakości zajęć.

Wsparcie kształcenia z użyciem technologii komunikacyjnych

Realizacji zajęć stacjonarnych dla studentów I roku – w zakresie ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych. Pozostałe zajęcia, w tym dla pozostałych lat studiów odbywać się zdalnie. Obecnie trwa przygotowanie odpowiednich narzędzi wspierających kształcenie z użyciem technologii komunikacyjnych.

Idea odpowiedzialnego uniwersytetu łączy w sobie zarówno poszanowanie i ochronę środowiska naturalnego oraz odpowiedzialność za dobrobyt naszej wspólnoty akademickiej. W duchu tej koncepcji promujemy zdrowy tryb życia i kształcimy szanując to, co ważne dla nas i przyszłych pokoleń, dbamy o członków naszej społeczności (nie tylko obecnych, lecz także emerytowanych), wspieramy ich w rozwoju, dajemy możliwość realizacji ambicji i nowych pomysłów, tworzymy poczucie współodpowiedzialności i wspólnotowości. Chcemy także, aby nowe inwestycje i plany rozwojowe były maksymalnie „zielone” – nie tylko chroniły środowisko, ale także wyznaczały nowe sposoby myślenia o infrastrukturze tak, aby jak najlepiej służyła ludziom i środowisku naturalnemu. Odpowiedzialny UEK to nie moda, nie public relations – to konieczność, to zrównoważony sposób myślenia, to zaangażowanie.

Idea odpowiedzialnego uniwersytetu łączy w sobie zarówno poszanowanie i ochronę środowiska naturalnego oraz odpowiedzialność za dobrobyt naszej wspólnoty akademickiej. W duchu tej koncepcji promujemy zdrowy tryb życia i kształcimy szanując to, co ważne dla nas i przyszłych pokoleń, dbamy o członków naszej społeczności (nie tylko obecnych, lecz także emerytowanych), wspieramy ich w rozwoju, dajemy możliwość realizacji ambicji i nowych pomysłów, tworzymy poczucie współodpowiedzialności i wspólnotowości. Chcemy także, aby nowe inwestycje i plany rozwojowe były maksymalnie „zielone” – nie tylko chroniły środowisko, ale także wyznaczały nowe sposoby myślenia o infrastrukturze tak, aby jak najlepiej służyła ludziom i środowisku naturalnemu. Odpowiedzialny UEK to nie moda, nie public relations – to konieczność, to zrównoważony sposób myślenia, to zaangażowanie.
Wprowadzenie Planu Równości Płci w UEK

Prace nad Planem Równości Płci zostały zainicjowane przez Prorektora ds Nauki, prof. dr hab. Pawła Lulę w styczniu 2022 roku, który powołał roboczy Zespół do opracowania „Planu Równości Płci w UEK”. Pierwsze spotkanie Zespołu odbyło się w dniu 17 luty 2022r.

Przygotowanie PRP rozpoczęto od sformułowania diagnozy dotyczącej stanu równości płci w UEK. W tym celu poddano analizie dane ilustrujące sytuację kobiet i mężczyzn a równolegle zrealizowano badania społeczne wśród pracowników i studentów UEK poświęcone problemowi dyskryminacji i mobbingu. W oparciu o uzyskany obraz sytuacji zidentyfikowano główne obszary, w ramach których pożądane jest podjęcie działań interwencyjnych. Plan równości Płci w UEK został przyjęty Zarządzeniem Rektora UEK w dniu 19 lipca 2022r (nr r.0211.47.2022.

Rozpoczęcie działalności Welcome Centre

Od sierpnia 2021 roku Welcome Centre UEK działa na rzecz społeczności studentów oraz kandydatów z zagranicy zapewniając im równy dostęp do informacji oraz pomoc w sprawach związanych z rekrutacją i przebiegiem studiów. Jednym z celów Centrum było także zintegrowanie studentów zagranicznych ze społecznością UEK oraz edukowanie społeczności uczelni na temat różnorodności i komunikacji międzykulturowej oraz zagadnień z zakresu antydyskryminacji. W tym celu zorganizowano siedem warsztatów z zakresu komunikacji międzykulturowej oraz różnorodności. Welcome Centre zainicjowało i zrealizowało projekt the CUE’s International Ambassadors, w ramach którego organizatorzy zaznaczyli obecność osób przybywających na studia do UEK z zagranicy i zobrazowali skalę różnorodności jaka cechuje uczelnię.

Znajomość wielu języków u pracowników Welcome Centre pozwala tej jednostce być swego rodzaju pomostem pomiędzy uczelnią a światem globalnym. Dowodem tego jest udział w międzynarodowych targach uczelni wyższych, produkcje medialne na temat uczelni, tłumaczenia dokumentów oraz organizacja wydarzeń dla społeczności akademickiej w językach obcych.

Oprócz tego Welcome Centre służy pomocą i wspiera Dział Nauczania podczas rekrutacji obcokrajowców, asystuje dziekanatom i innym biurom w kontaktach ze studentami oraz pozostaje otwarte na potrzeby studentów zagranicznych.

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie Welcome Centre przejął dodatkowe funkcje i stał się punktem strategicznym, jeśli chodzi o pomoc uchodźcom z Ukrainy, opracowując dla nich możliwe ścieżki kształcenia, koordynując kursy języka polskiego itp.

Nowy komponent Aktywność Obywatelska

W ramach działań komponentu Aktywność obywatelska realizowany jest cyklu krakowskich debat obywatelskich pn. Porozmawiaj-MY o Krakowie, organizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z krakowskim Klubem Pod Jaszczurami oraz Instytutem Sztuki.

Podstawą partnerstwa przy realizacji tego przedsięwzięcia jest wzajemne wykorzystanie potencjałów tych trzech instytucji dla animacji aktywności środowisk akademickich, w tym studentów oraz wszystkich mieszkańców Krakowa.

W ramach cyklu planuje się zorganizowanie 10 spotkań, w terminach od września 2022 do października 2023. Spotkania będą organizowane raz w miesiącu, a ich elementami będą: debata (bezpośrednia interakcja z uczestnikami) oraz wydarzenia artystyczne (koncerty, kabarety, wystawy, wieczory poetyckie, itp.).

Cykl debat Porozmawiaj-MY o Krakowie ma być więc w założeniu przestrzenią do dyskusji na ważne społecznie tematy – zwłaszcza bieżącą problematykę miasta i regionu. Skupia się on na aspekcie dialogu międzypokoleniowego wokół problematyk, które są ważne i atrakcyjne z perspektywy miasta i jego mieszkańców. Zapewni reprezentowalność różnych środowisk i poglądów, a także zainspiruje do tworzenia kreatywnych rozwiązań instytucjonalnych.

 

Debaty odbywają się pod patronatem medialnym: Radia Kraków, TVP 3 Kraków oraz LoveKraków.pl

Sustainability Days - podsumowanie projektu

W 2022 roku odbyła się pierwsza edycja projektu Sustainability Days UEK, który był realizowany w ramach programu UEK Odpowiedzialna Ekologia. Inicjatywa promuje wiedzę i możliwości angażowania jednostek w uczynienie świata bardziej zrównoważonym. Projekt to także przestrzeń do wypracowania wspólnych rozwiązań, inspiracji, a także budowania świadomości społecznej i ekologicznej. Działania w ramach wydarzenia trwały przez cały czerwiec 2022 roku na kampusie UEK i obejmowały cztery główne obszary tematyczne: zrównoważona produkcja i konsumpcja, zrównoważone miasto, zrównoważony kampus oraz wykluczenie, równość, różnorodność.

Wydarzenie to umożliwiło połączenie różnych interesariuszy zaangażowanych w ideę zrównoważonego rozwoju. Wśród wydarzeń znalazły się liczne panele dyskusyjne poświęcone problematyce miast, spółek komunalnych, sprawiedliwego handlu, a także wykluczenia i nierówności społecznych w kontekście kobiet. Odbyły się również warsztaty poświęcone różnorodności w organizacji i jej istocie w codziennej pracy. Podczas sesji posterowej zaprezentowano nowatorskie pomysły studentów, jak uczynić nasz kampus bardziej zrównoważonym, a następnie studenci wzięli udział w grze terenowej na kampusie, która pozwoliła sprawdzić ich wiedzę na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju. Odbyły się również warsztaty z sadzenia ziół, a każdy z uczestników warsztatów wrócił do domu z własnymi roślinami. Odbyło się również wspólne sadzenie zieleni na terenie kampusu.

Podczas całej imprezy w praktyczny sposób wyrażano odpowiedzialność uczelni za lokalną społeczność – przez cały czerwiec trwała zbiórka żywności dla Stowarzyszenia Latarnia, które wspiera potrzebujących z Krakowa.

Open Eyes Art Festival

Za nami kolejna edycja Open Eyes Art Festival (OEAF). W ramach festiwalu, po raz drugi zorganizowana została wystawa Open Art – wydarzenie realizowane we współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie w ramach projektu Sztuka na UEK.

Interdyscyplinarne prace studentów krakowskich uczelni zlokalizowane zostały w miejscach nietypowych dla wystaw – na Kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz w Pałacu Ogińskich i Potulickich, przy ulicy Piłsudskiego 4. W terminie 22 października – 23 listopada można było podziwiać aż 18 wyjątkowych prac z pogranicza sztuk wizualnych, muzycznych i performatywnych, stworzonych przez młodych artystów. 

Wsparcie udzielone przez Partnera – Żabka Polska Sp z o. o. pozwoliło na całkowite sfinansowanie wystawy na UEK. 

Odpowiedzialny UEK

Z końcem 2021 r. powołano Uczelniany Zespół ds. Dostępności, który czuwa, monitoruje i wprowadza ułatwienia w zakresie architektonicznym, cyfrowym i informacyjno-komunikacyjnym na Uczelni dla osób o szczególnych potrzebach.

Zadaniem Zespołu będzie m.in. opracowanie koncepcji reorganizacji Kampusu UEK pod kątem przystosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Organizacja turniejów i zawodów sportowych

Obecnie pracownicy Biura Sportu Akademickiego realizują m.in. dwa duże projekty finansowane ze środków publicznych, są to:

 

1.”Aktywny Student” – zadanie realizowane z V edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego, które zakłada przeprowadzenie bezpłatnych zróżnicowanych działań sportowo-rekreacyjnych, adresowanych do wszystkich mieszkańców Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem studentów, pracowników uczelni wyższych oraz członków Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Zostaną przeprowadzone następujące inicjatywy: 

a) zajęcia sportowo – taneczne, m.in. typu fitness, joga, pilates, trening wzmacniający itp. oraz zajęć tanecznych np. zumba itp. 

b) treningi motoryczne – zajęcia dedykowane dla członków sekcji AZS, którzy pragną podnieść swoje umiejętności i parametry motoryczne przed Akademickimi Mistrzostwami Polski 

c) treningi mentalne – spotkania z psychologiem specjalizującym się w pracy z sportowcami zarówno zawodowymi jak i tymi, którzy wolą sport w bardziej rekreacyjnej formie

d) opieka fizjoterapeutyczna i ortopedyczna dla uczestników projektu 

 

2. „UEK w formie – zostań sportowcem – naukowcem!” – zadanie realizowane z programu „Społeczna odpowiedzialność Nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki, które zakłada przeprowadzenie 14 -nastu turniejów dla szkół średnich w sportach drużynowych w hali sportowej UEK. Zadanie ma na celu zachęcenie młodzieży do podjęcia studiów na naszej Uczelni gdzie będą mieli możliwość pogodzenia pasji do sportu z nauką. W zawodach weźmie udział łącznie ponad 1000 uczniów ze szkół średnich z Małopolski, a rywalizacja będzie się toczyć w czterech dyscyplinach: koszykówka, piłka siatkowa, futsal oraz piłka ręczna.

BSA - nowe rozwiązania strukturalne:

Biuro Sportu Akademickiego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie powstało w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie aktywnością fizyczną naszego środowiska akademickiego, zarówno z zakresu sportu powszechnego jak i wyczynowego. BSA jest jednostką administracyjną Uczelni podlegającą pod Prorektora ds. projektów i współpracy zajmująca się rozwojem sportu, upowszechnianiem kultury fizycznej, wzbogacaniem oferty zajęć sportowo – rekreacyjnych dla naszej społeczności akademickiej oraz promowaniem Uczelni poprzez sport i promowaniem sportu na Uczelni. Do zadań BSA należą w szczególności:

1) organizowanie i prowadzenie zajęć sportowych w ramach sekcji sportowych AZS; 

2) prowadzenie zespołów sportowych, reprezentujących Uczelnię w zawodach i rozgrywkach ogólnopolskich; 

3) organizowanie zajęć sportowych i rekreacyjnych dla pracowników Uczelni, Uniwersytetu Dziecięcego UEK i Uniwersytetu Trzeciego Wieku UEK; 

4) współpraca z organizacjami studenckimi i doktoranckimi prowadzącymi działalność w zakresie krzewienia sportu i kultury fizycznej; 

5) współpraca z innymi jednostkami spoza Uczelni w zakresie sportu; 

6) udostępnianie obiektów sportowych i gospodarowanie nimi zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki oraz z zachowaniem szczególnej staranności; 

7) organizowanie zajęć sportowych, w tym w ramach zajęć dydaktycznych, zajęć sportowych prowadzonych przez AZS oraz zajęć dla pracowników, z uwzględnieniem w pierwszej kolejności realizacji zadań statutowych oraz potrzeb własnych Uczelni; 

8) pozyskiwanie środków do realizacji inicjatyw sportowych naszej społeczności akademickiej; 

9) promowanie sportu na Uczelni; 

10) organizacja wydarzeń sportowych o znaczeniu lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowych oraz prowadzenie działań charytatywnych

 

Zaproponowane rozwiązanie jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce i zostało wprowadzone na wzór podobnych jednostek funkcjonujących na najlepszych Uczelniach w zachodniej Europie.

Dzień pracy z psem

6 maja 2022 r. zorganizowany został „Dzień pracy z psem”. W tym dniu można było pracować razem ze swoim czworonożnym przyjacielem na terenie kampusu UEK. Zapewniona została również możliwość skorzystania z porad behawiorysty, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania swojego psa. Inicjatorem akcji był Zespół ds. Rozwoju Społecznego i Ekologicznego i Sekcja Socjalna przy Dziale Zasobów Ludzkich.

Sharebox UEK

Rozumiejąc problemy współczesnego świata, a także odpowiadając na potrzeby naszej społeczności, na naszej uczelni został uruchomiony projekt Sharebox UEK. Inicjatorami projektu są: Zespół ds. Rozwoju Społecznego i Ekologicznego, Sekcja Socjalna przy Dziale Zasobów Ludzkich oraz Agnieszka Bałaga. Sharebox UEK to miejsce do nieodpłatnej wymiany rzeczy, które są ciągle dobrej jakości, a nam już nie są potrzebne. Sharebox UEK znajduje się w Budynku Głównym na III piętrze, w pobliżu pokoju 301.

Sustainability Days

Rusza projekt UEK Sustainability Days! Inicjatywa ta ma na celu promowanie wiedzy i możliwości zaangażowania każdego z nas na rzecz czynienia świata bardziej zrównoważonym. Projekt to również przestrzeń do wypracowywania wspólnych rozwiązań, inspiracji, a także budowania świadomości społecznej i ekologicznej.

Aktywności w ramach Sustainability Days będą podzielone na bloki tematyczne, aby ułatwić uczestnikom nawigację pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami. Wydarzenie to ma łączyć różnych interesariuszy zaangażowanych w ideę zrównoważonego rozwoju.

Pitniki

Uniwersytet Ekonomiczny przystąpił do programu pn.: „W Krakowie dobra woda prosto z kranu!” realizowanego przez Wodociągi Miasta Krakowa. 

Dzięki programowi na terenie naszej uczelni zostały zamontowane Pitniki – urządzenia umożliwiające w łatwy, szybki, higieniczny i bezpieczny dostęp do wody pitnej z sieci wodociągowej. 

Miejsca na kampusie, w których można skorzystać z wody pitnej:

  • Pawilon S (Poziom Piwnica; 0; +1; +2)
  • Pawilon D (Poziom 0)
  • Pawilon E (Poziom 0)
  • Pawilon F (Poziom 0)
  • Biblioteka (Poziom +1)
Stojaki na rowery

Odpowiadając na potrzebę parkingu dla rowerów, na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zostały zamontowane stojaki na rowery.

Znajdują się one przy parkingu pod Forum UEK

Funkcja Pełnomocnika Rektora ds. Równego Traktowania

Zarządzeniem Rektora UEK nr R.0211.5.2022 z dnia 14 stycznia 2022 roku wprowadzona została procedura przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Celem jej wprowadzenia jest wspieranie działań przeciwdziałających dyskryminacji oraz ochrona członków społeczności akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie przed wystąpieniem dyskryminacji w miejscu pracy lub w związku z pracą oraz w przypadkach wystąpienia tych zjawisk.

Do stosowania Procedury zobowiązani są pracownicy, studenci, doktoranci, uczestnicy studiów podyplomowych oraz innych forma kształcenia w Uniwersytecie.

W Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie powołana została Rektorska Komisja ds. Równego Traktowania – ciało o charakterze opiniodawczo-doradczym, na czele której stoi z Pełnomocnik Rektora ds. Równego Traktowania. Jej kadencja potrwa do dnia 31 sierpnia 2024 roku.

Realizacja spektakli, koncertów i wystaw ułatwiających dostęp do sztuki dla Społeczności Akademickiej

W bieżącym roku akademickim, w listopadzie, w ramach projektów Sztuka na UEK oraz OPEN ART, odbyła się zlokalizowana m.in. na terenie Kampusu UEK wystawa interdyscyplinarnych prac studentów krakowskich uczelni. Widzowie mogli zobaczyć prace wyłonione na podstawie konkursu, w którym studenci różnych wydziałów i uczelni zgłaszali plany wystaw. Ekspozycjom towarzyszyły liczne wydarzenia – spektakle teatralne, performance, interwencje, koncerty, warsztaty i wykłady – stanowiące integralną część pokazów. Kuratorkami wystawy były Margarita Vladimirova i Emilia Kutrzeba.

W ramach Sztuki na UEK, przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, zorganizowano także spektakl na podstawie „Trylogii klimatycznej” Thomasa Köcka. Przygotowali go studenci III roku Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie. Premierowy pokaz odbył się 25 marca 2022 r., a kolejne przedstawienia 27 i 28 marca br.

Poza tym Społeczność UEK miała możliwość uczestnictwa w tradycyjnym Wieczorze Kolęd, który odbył się 22 stycznia 2022 r. Na scenie wystąpili: Anna Sokołowska-Alabrudzińska, Maciej Nieć (fortepian) oraz Akademicki Chór naszego Uniwersytetu „Dominanta” pod batutą Małgorzaty Langer-Król.

Dodatkowo, Społeczność UEK ma możliwość korzystania z organizowanego i monitorowanego przez Sekcję Socjalną UEK dofinansowania biletów lub z wejściówek na organizowane w mieście wydarzenia artystyczne.

Sztuka na UEK - realizacja projektu

W ramach projektu „Sztuka na UEK” dotychczasowo zorganizowany został: spektakl pt. „Popatrz na mnie” w reżyserii Ewy Kaim we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych; koncert „Jazz na UEK” we współpracy z Orkiestrą Wojskową, Jazz Band’em Akademii Muzycznej oraz Chórem UEK Dominanta; wystawa pt. „Open Art” we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. 

Cele UEK na rzecz realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ

Obecny model rozwoju jest niezrównoważony. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, chcąc współdziałać na rzecz realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, wyznaczył dla siebie zobowiązania do realizacji w najbliższych latach. Wierzymy, że każde najmniejsze działanie przyczynią się do tworzenia lepszej przestrzeni i przyjaźniejszej atmosfery na naszym uniwersytecie. Szukając nowych rozwiązań korzystamy z wiedzy i doświadczenia wieloletnich pracowników, których spojrzenie pozwala na wykreowanie lepszej jakości. Mamy nadzieję, że właśnie we współpracy ze społecznością UEK uda nam się mieć realny wpływ na realizację Agendy 2030.

Polityka UEK wobec Pracowników w wieku emerytalnym

Doceniając doświadczenie długoletnich pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, po ich przejściu na emeryturę i równolegle świadczących pracę na rzecz Uniwersytetu uregulowano – po konsultacji z przedstawicielami działających w Uczelni związków zawodowych – możliwość przedłużenia zatrudniania takich osób, co warunkowane jest zakresem przewidzianych dla nich zadań oraz potrzebami i możliwościami Uczelni. Określono także zasady dotyczące osób dopiero wchodzących w wiek emerytalny. Zarządzenie dostępne jest na stronie BIP (https://bip.uek.krakow.pl/zarzadzenie/169/zarzadzenie-nr-r-0211-31-2021)

Spółka celowa

 

Spółka celowa „Centrum Komercjalizacji Badań Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie” (SCUEK) została powołana do życia przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w dniu 03 czerwca 2020 roku aktem notarialnym z dnia 25.11.2019 roku. Misją Spółki jest zbudowanie relacji między Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie a otoczeniem gospodarczym oraz stanie się rozpoznawalnym brokerem innowacyjnych technologii na rynku lokalnym, ogólnopolskim i europejskim. 

Wśród celów głównych działalności Spółki wymienia się komercjalizację pośrednią i bezpośrednią w celu wdrożenia lub przygotowania do wdrożenia wyników działalności naukowej lub know-how związanego z tymi wynikami. Dodatkowo planuje się prowadzenie działalności gospodarczej wyodrębnionej organizacyjnie i finansowo, w tym podejmowanie działań na rzecz instytucji otoczenia biznesu oraz podejmowanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W pierwszym roku prowadzonej działalności, w roku akademickim 2020/21 uruchomiono laboratorium enologiczne. Spółka SCUEK jest członkiem Stowarzyszenia Porozumienie Spółek Celowych oraz partnerem klastra Polish Cybersecurity Cluster. Więcej informacji na temat SCUEK można znaleźć na stronie: https://scuek.pl/.

Projekt „Sztuka na UEK”
Zainaugurowany został projekt „Sztuka na UEK”, którego celem jest stworzenie istotnej płaszczyzny wymiany wiedzy oraz doświadczeń ludzi związanych ze środowiskiem kultury, biznesu i nauki. W ramach projektu zorganizowane będą spektakle, koncerty, wystawy, debaty, wykłady, panele eksperckie we współpracy i na mocy porozumienia o partnerstwie pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie w trzema krakowskimi uczelniami o profilu artystycznym – Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych oraz Akademią Sztuk Teatralnych. Twórcami wydarzeń będą uznani znawcy sztuki i kultury, znani artyści, studenci szkół wyższych o profilu artystycznym oraz inni partnerzy.
Projekt „Odpowiedzialny UEK”

Decyzją Rektora powołani zostali koordynatorzy oraz członkowie zespołów i podzespołów działających w ramach Programu „UEK Odpowiedzialny”. W ramach zespołu zadaniowego ds. Projektu „UEK Pomaga” działać będą dwa podzespoły: Podzespół ds. współpracy z otoczeniem oraz Podzespół ds. działań na rzecz członków wspólnoty Uczelni. Powołano także Zespół zadaniowy ds. Projektu „Sztuka na UEK” oraz Zespół zadaniowy ds. Projektu „Rozwoju Społecznego i Ekologicznego”

Projekt „UEK Pomaga”

Zainaugurowany został projekt „UEK Pomaga”, w ramach którego zrealizowanych zostanie szereg działań wpisujących się w ideę uniwersytetu odpowiedzialnego i zaangażowanego społecznie. Ma on na celu zbudowanie społecznej odpowiedzialności w środowisku Wspólnoty Akademickiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Przejawiać będzie się to m.in. w kształtowaniu aktywności społecznej Pracowników i Studentów Uczelni, wspieraniu postaw proekologicznych, a także różnym formom pomocy dla osób prywatnych, konkretnych rodzin i środowisk w imię realizacji zasady solidarności społecznej.

Przystąpienie do PRME

21 grudnia 2020 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie został przyjęty do prestiżowej inicjatywy ONZ – PRME. PRME (Principles for Responsible Management Education) to powstała w 2007 roku inicjatywa, umożliwiająca współpracę ONZ ze i szkołami biznesowymi z całego świata. W oparciu o sześć zasad, PRME angażuje uczelnie kształcące na kierunkach biznesu i zarządzania w taki sposób, by zapewnić studentom – przyszłym liderom – umiejętności potrzebne do zbalansowania celów ekonomicznych, zwracając przy tym uwagę na cele zrównoważonego rozwoju (SDG) i przybliżając instytucjom akademickim działalność UN Global Compact. Jako dobrowolna inicjatywa z ponad 800 sygnatariuszami na całym świecie, PRME stała się największym łącznikiem pomiędzy Organizacją Narodów Zjednoczonych a instytucjami szkolnictwa wyższego związanymi z zarządzaniem.

System konsultacji UEK

8 lutego 2021 roku rozpoczęły się konsultacje dokumentu „Strategia Rozwoju UEK”. Zostały one przeprowadzone przy pomocy platformy konsultacyjnej konsultacje.uek.krakow.pl. Platforma ta umożliwia szerokie konsultacje z Członkami Wspólnoty Akademickiej, zachęcając pracowników do aktywnego zaangażowania w przygotowanie dokumentów strategicznych oraz ich wdrażanie. Ponadto, dyskusje nad proponowanym dokumentem przeprowadzono podczas spotkań z Pracownikami, Studentami i Doktorantami UEK. Zaplanowano również spotkanie konsultacyjne otwarte dla wszystkich Pracowników, które odbędzie się 26.02.2021.

Papier ekologiczny

 

W Kancelarii Rektora do produkcji wizytówek i papieru, z którego korzystamy w oficjalnej dokumentacji kancelaryjnej używamy już tylko i wyłącznie papieru ekologicznego, który w większości powstaje z makulatury. Docelowo będzie to standardem w całym Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Powołanie Zespołu ds. Rozwoju Społecznego i Ekologicznego

 

Wyrazem rosnącego znaczenia społecznej odpowiedzialności w Uniwersytecie jest powołanie z dniem 1 października 2020 roku Zespołu ds. Rozwoju Społecznego i Ekologicznego. Głównym zadaniem Zespołu jest systematyzacja działań w zakresie społecznej odpowiedzialności podejmowanych od lat na naszej uczelni. Zespół odpowiada za inicjowanie, wspieranie, organizację, mapowanie, a także komunikowanie działań społecznie odpowiedzialnych. Praca zespołu to również otwartość na całą społeczność naszej uczelni, na pomysły, potrzeby i oczekiwania względem funkcjonowania naszej Alma Mater.

Dostępność UEK – nowy projekt

Uczelnia rozpoczyna przygotowania do realizacji projektu UEK DOSTĘPNY DLA WSZYSTKICH. W ramach projektu planowane są działania związane z modyfikacją struktury organizacyjnej uczelni, zmiany w zakresie architektury zwiększające dostępność, rozszerzenie zakresu wsparcia technologicznego, modyfikacja i rozszerzenie procedur wspierających dostępność, modyfikacja i poszerzenie zakresu wsparcia edukacyjnego, realizacja działań szkoleniowych podnoszących świadomość niepełnosprawności oraz stworzenie na UEK centrum doskonalenia w ramach dostępności.

Pomieszczenie Rodzica z Dzieckiem

 

Od października 2020 działa na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie „Pokój Rodzica z Dzieckiem”. Mieści się on na parterze pawilonu F i mogą z niego korzystać zarówno Pracownicy, jak i Studenci by w godnych i przyjaznych warunkach zadbać o swoje dziecko.

Zbiórka dla Szpitala Uniwersyteckiego

 

Wspólnie z Krakowskim Stowarzyszeniem Edukacji EKONOMED zorganizowaliśmy zbiórkę dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Celem zbiórki jest zakup specjalistycznej nakładki na stół operacyjny, która będzie stosowana przy zabiegach wykonywanych w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej NSSU. Jej koszt to 40 tysięcy zł netto.

Biuro Sportu Akademickiego
Powołane zostało do życia Biuro Sportu Akademickiego UEK, zajmujące się rozwojem sportu, upowszechnianiem kultury fizycznej, wzbogacaniem oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych dla naszej społeczności akademickiej oraz promowaniem Uczelni poprzez sport i promowaniem sportu na Uczelni. Oprócz zadań związanych z obsługą studentów i pracowników UEK oraz organizacją imprez i wydarzeń sportowych, Biuro stworzy również programy mające na celu szkolenie młodzieży, poszukiwanie utalentowanych sportowców, zbudowanie dwutorowej ścieżki kariery dla studentów sportowców, tak aby stworzyć markę UEK jako Uczelni, która pomaga łączyć pasję do sportu z nauką.
Spotkanie z prezesem Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A.
W poniedziałek 31 sierpnia w siedzibie Spółki odbyło się spotkanie Władz Uczelni z Prezesem Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie Panem Piotrem Ziętarą. Przedmiotem rozmów były między innymi plany inwestycyjne związane z montażem na terenie Kampusu UEK stacjonarnych zbiorników poboru wody. W konkluzji spotkania uzgodniono rozpoczęcie prac modernizacyjnych wraz z początkiem roku akademickiego.

Jednym z moich priorytetów na lata 2020-2024 będzie stopniowe modernizowanie Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – tak, aby stał się on wyznacznikiem nowoczesnego podejścia do pracy akademickiej.

Chciałbym, aby w naszym Kampusie tradycja w naturalny sposób łączyła się z technologiami XXI wieku zapewniając naszym pracownikom, studentom, doktorantom i słuchaczom najlepsze warunki do rozwoju. Głęboko wierzę, że zmiany te powinny być efektem dialogu ze społecznością UEK, dlatego będę systematycznie przekazywał na mojej stronie informacje o postępach inwestycyjnych.

Kluczowym przedsięwzięciem będzie oczywiście budowa nowego budynku dydaktyczno-administracyjnego wraz ze zintegrowanym Centrum Obsługi Studentów, ale zmiany także dotyczyć będą modernizacji Biblioteki UEK, udostępnienia studentom nowych przestrzeni, modernizacji sal dydaktycznych i pokoi do pracy, także udostępniania nowego wyposażenia.

Przeniesienie poczty uczelnianej do usługi w chmurze Microsoft 365
Od 4 maja 2022 r. uczelniana poczta elektroniczna obsługiwana jest w chmurze Microsoft 365, dzięki czemu pracownicy i studenci UEK mają dostęp do pojemnych skrzynek pocztowych, skutecznych filtrów antyspamowych oraz najnowszych rozwiązań integrujących pocztę z narzędziami dostępnymi w usłudze Office 365. Bezpośredni dostęp z poziomu poczty elektronicznej (Outlook) do takich narzędzi jak  np. Kalendarz, OneDrive, Teams czy programy biurowe (Word, Excel, PowerPoint) pozwala szybko i efektywnie realizować zadania związane z pracą naukową, dydaktyczną i organizacyjną.
Równocześnie z uruchomieniem poczty w chmurze Microsoft 365 Centrum Systemów Informatycznych UEK udostępniło usługę migracji zawartości dotychczasowych kont pocztowych wykorzystywanych przez pracowników do nowych skrzynek pocztowych. Proces ten przebiegał sprawnie i pozwolił użytkownikom na przeniesienie ich dotychczasowej korespondencji.
Elektroniczny Obieg Dokumentów - postęp prac
Od blisko roku na uczelni trwają prace nad wdrożeniem Elektronicznego Obiegu Dokumentów (EOD) na platformie WEBCON BPS. Prace te obejmują swoim zakresem obsługę korespondencji wychodzącej, korespondencji przychodzącej, korespondencji wewnętrznej i obieg faktur. Ponadto realizowane są dodatkowe aplikacje służące do obsługi dodatkowych procesów, które także stanowią element EOD.
W ramach prac podjęto ustalenia dotyczące m.in. kształtu instrukcji kancelaryjnej oraz określono ścieżki obiegu faktur. Pilotażowe uruchomienie modułów do obsługi korespondencji i obiegu faktur planowane jest na luty-marzec 2023 r.
Do tej pory uruchomione zostały m.in. obiegi związane z:
  • obsługą wniosków premiowych,
  • obsługą podań i wniosków w pionie Prorektora ds. Nauki – aplikacja „Działalność Naukowa” zastąpiła dotychczasowe obiegi w systemie TEODOR.
  • rezerwacją miejsc w „Chatce w Zakopanem”.
  • przesyłaniem zgłoszeń do Helpdesku w aplikacji „Zarządzanie Usługami IT”.
Zaawansowane są także prace nad aplikacjami do obsługi obiegów realizowanych przez „Dział Transferu Wiedzy i Projektów”, „Dział Wsparcia Projektów Badawczych” i „Dział Współpracy Międzynarodowej” (prace realizowana w ramach projektu POWER). Aplikacje tworzone na potrzeby tych działów będą także elementem uczelnianego Elektronicznego Obiegu Dokumentów.
Ponadto na ukończeniu są prace realizowane przez firmę PCG Academia nad systemem Obsługi Postępowań Awansowych na potrzeby Szkoły Doktorskiej oraz Działu Organizacji Działalności Naukowej (prace te również wykonywane są w ramach projektu POWER).
Zasady gospodarki finansowej UEK

W ramach działań związanych z usprawnianiem  zarządzania finansowego w UEK w dniu 23 grudnia 2022 r. Rektor przyjął Zarządzenie Nr R.0211.81.2022 w sprawie zasad gospodarki finansowej stosowanych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, regulujące zasady gospodarki finansowej obowiązujące w UEK oraz procedury przygotowania i zmian planu rzeczowo-finansowego, funkcjonowanie uczelnianych funduszy czy zasady kalkulacji kosztów działalności prowadzonych w UEK.

W tym samym dniu Rektor przyjął Zarządzenie Nr R.0211.80.2022 w sprawie przyjęcia wstępnego planu rzeczowo-finansowego na rok 2023. 

Prowadzone są ciągłe działania związane z usprawnianiem systemu zamówień publicznych w UEK. Podkreślić należy, że w roku 2022 ponad dwukrotnie zwiększyła się ilość postępowań prowadzonych w ramach procedur ustawy Prawo zamówień publicznych. Wiele z postępowań dotyczyło zakupów w ramach projektów finansowanych zewnętrznie, w ramach których pozyskano dla Uczelni m.in. chromatograf gazowy z spektrometrem mas oraz termodesorberem i przystawką olfaktometryczną wraz z wyposażeniem czy też  wyposażenie  pracowni psychofizjologicznej.

Biuletyn Kolegium Rektorskiego

Od października 2022r. wydawany jest Biuletyn Kolegium Rektorskiego. Raz w miesiącu otrzymują go wszyscy pracownicy oraz studenci Uczleni. Biuletyn Kolegium Rektorskiego stanowi źródło informacji o działaniach poszczególnych jednostek naszego Uniwerystetu. Zawiera wiadomości z następujących działów: Rektor, Nauka, Dydaktyka, Współpraca i Projekty, Marka, Inwestycje, Pracownicy, Studenci, Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa, Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej, Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości oraz UEK Odpowiedzialny. Przygotowywany przez Biuletyn Kolegium Rektorskiego jest nowym narzędziem komunikacji wewnętrznej, pomiędzy społecznością akademicką a Zespołem Rektorskim.

Rozwój stron internetowych

Zakończone zostały prace związane z modernizacją oraz aktualizacją strony głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W fazach końcowych implementacji są strony internetowe Kolegiów oraz Instytutów. Dla sprawnego przebiegu tych procesów zostały przygotowane i zrealizowane dedykowane szkolenia, które przy wsparciu pracowników Departamentu Marki i Komunikacji skierowane zostały do osób redagujących wspomniane strony. Ponadto trwają intensywne prace nad kompleksowym rozwiązaniem dla stron Katedr naszego Uniwersytetu, a także trwają przygotowania dla realizacji kolejnych projektów stron dla jednostek uczelni, w tym Centrum Obsługi Studenta. Opracowywana jest również nowa wersją strony studiuj.uek.krakow.pl. Uczelniany Zespół ds. dostępności wdraża działania, mające na celu zwiększenie dostępności cyfrowej stron Uniwersytetu.

Zmiana Systemu Identyfikacji Wizualnej Uczelni

W Departamencie Marki i Komunikacji ukończone zostały blisko roczne prace nad projektem nowej Księgi Znaku UEK oraz Systemu Identyfikacji Wizualnej Uczelni. Projektowane zmiany mają charakter unowocześniający aktualną identyfikację wizualną oraz umożliwiający stworzenie i utrzymanie spójności w tym zakresie. Dokument uzyskał akceptację Kolegium Rektorskiego. W najbliższych tygodniach zostanie przedstawiony właściwym Komisjom Senackim, a następnie przedłożony zostanie Członkom Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Konkurs architektoniczny

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłosił, podczas konferencji prasowej zorganizowanej pod koniec lutego, ograniczony, dwuetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest uzyskanie najlepszego rozwiązania dla budynku dydaktyczno-konferencyjnego, będącego również budynkiem jubileuszowym z okazji 100-lecia uczelni.

 

W wielofunkcyjnym, energooszczędnym budynku zostaną zlokalizowane pomieszczenia dydaktyczne i biurowe, aula na 500 miejsc; pomieszczenia zaplecza gastronomicznego; pokoje gościnne, a także pomieszczenia dla lokalnego centrum informatyki wraz z niezbędną infrastrukturą. Budynek ma zostać zrealizowany w technologii zapewniającej spełnienie maksymalnych do uzyskania warunków energooszczędności przy zachowaniu stosunku jakości do ceny. Aktualnie zakończył się pierwszy etap konkursu, w którym złożono opracowania studialne. Obrady Sądu Konkursowego zaplanowano na 31 maja i 1 czerwca br.

 

Więcej informacji o konkursie:

http://www.sarp.krakow.pl/2022/02/22/budynek-jubileuszowy-uek-konkurs-sarp-nr-1021/

https://uek.krakow.pl/artykuly/aktualnosci/konferencja-prasowa-dot-konkursu-architektonicznego

Zakwaterowanie dla uchodźców

W Domu Studenckim „Merkury”, od początku wybuchu wojny w Ukrainie schronienie znalazło ponad 300 Uchodźców, którzy uzyskali wsparcie w zakresie wystawienia koniecznych dokumentów i numerów PESEL, pomocy medycznej i psychologicznej, opieki nad dziećmi oraz w zapewnieniu im dostępu do edukacji. Uchodźcy uczęszczają także na zorganizowany przez Uczelnię kurs języka polskiego.

Wyremontowany Merkury

Po uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki i podpisaniu Umowy dotacyjnej na dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji UEK w Krakowie rozpoczęto przebudowę części Domu Studenckiego „Merkury” w celu dostosowania do wymogów sanitarnych w warunkach pandemii. Prace rozpoczęto w lipcu 2021 roku, a zakończono w marcu 2022 roku. Przebudowa pomieszczeń i montaż stolarki w znaczący sposób poprawiły zarówno bezpieczeństwo zakwaterowania studentów, jak i komfort mieszkania.

Przeniesienie uczelnianej poczty elektronicznej na platformę Office 365

Od 4 maja 2022 r. uczelniana poczta elektroniczna obsługiwana jest w chmurze Microsoft 365, dzięki czemu pracownicy UEK mają dostęp do pojemnych skrzynek pocztowych, skutecznych filtrów antyspamowych oraz najnowszych rozwiązań integrujących pocztę z narzędziami dostępnymi w usłudze Office 365.

Składanie wniosków premiowych w postaci elektronicznej w systemie Webcon BPS

W miesiącu kwietniu 2022 r. po raz pierwszy wnioski premiowe pracowników zostały złożone w formie elektronicznej z wykorzystaniem platformy Webcon BPS. Pozwoliło to na usprawnienie i skrócenie całego procesu – wnioski dla ponad 600 pracowników zostały w postaci elektronicznej złożone, zaakceptowane i wczytane do systemu Egeria.

Wdrożenie Elektronicznego Systemu Obiegu Dokumentów - postęp prac

Od kilku miesięcy na uczelni trwają prace nad wdrożeniem Elektronicznego Obiegu Dokumentów na platformie Webcon BPS. Prace te obejmują swoim zakresem obsługę korespondencji wychodzącej i przychodzącej oraz korespondencję wewnętrzną.  W ramach prac podjęto ustalenia dotyczące m.in. kształtu instrukcji kancelaryjnej oraz określono ścieżki obiegu faktur. Pilotażowe uruchomienie wybranych obiegów dokumentów planowane jest na lipiec 2022 r.

Baza ekspercka UEK

Departament Marki i Komunikacji, z racji swojego częstego kontaktu z przedstawicielami mediów lokalnych oraz ogólnopolskich, przygotował bazę Ekspertów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i opiniami, coraz częściej stając się stałymi komentatorami życia publicznego
w Polsce. Jest to zauważalne poprzez wzrost liczby artykułów, w których pojawiają się komentarze ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Mamy nadzieje, że w najbliższym czasie baza będzie się rozrastać, a naukowcy i naukowczynie z UEK staną się pierwszym wyborem dziennikarzy poszukujących merytorycznego komentarza. Liczymy także, że będzie to lepiej widoczne po powrocie do stałego Monitoringu Mediów.

Dalsze kierunki rozwoju serwisu www.uek.krakow.pl – strony kolegiów i instytutów

W sobotę, 2 kwietnia 2022 r., nastąpiło uruchomienie nowych stron Kolegiów i Instytutów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Za całość procesu – od przygotowania szablonów, poprzez konsultacje, przenoszenie treści, wdrożenie i uruchomienie stron, a także szkolenie osób, które zostały wyznaczone do ich prowadzenia oraz udzielenie dostępów – odpowiadał Zespół składający się z Pracowników Departamentu Marki i Komunikacji, koordynowany przez Panią dr Katarzynę Sanak-Kosmowską.

Tworząc nowe strony Kolegiów i Instytutów, staraliśmy się, aby spełniając swoje zadania wizerunkowe i informacyjne, były one równocześnie bardziej funkcjonalne oraz atrakcyjne wizualnie. Mamy nadzieję, że układ treści pozwoli szybciej wyszukiwać niezbędne informacje, a same strony przyczynią się do popularyzacji działań i osiągnięć naukowych naszego Uniwersytetu.

Wygląd stron łączy się bezpośrednio z polityką spójności wizualnej oraz rebrandingiem – strony poszczególnych kolegiów utrzymane są w nowej kolorystyce, posiadają także nowe logotypy poszczególnych Kolegiów i Instytutów. 

Praca nad polityką spójności wizualnej oraz rebrandingiem

Stworzenie nowych stron Kolegiów i Instytutów było jednym z elementów pracy nad polityką spójności wizualnej oraz rebrandingiem. Mając na uwadze światowe tendencje do ujednolicania oraz upraszczania m.in. logotypów poszczególnych firm czy uniwersytetów – Departament Marki i Komunikacji przygotował propozycje ujednolicenia kolorystyki Kolegiów (co widać na wspomnianych nowych stronach). Aktualnie trwają prace nad uproszeniem logotypu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz logotypów Kolegiów i Instytutów.

Centrum Obsługi Studenta - postęp prac

Został wyznaczony zakres działań wraz z wyznaczeniem osób odpowiedzialnych za poszczególne etapy prac, których wynikiem będzie uruchomienie Centrum Obsługi Studentów. Określono zostały robocze terminy ich realizacji .

Został także opracowany wstępny projekt Regulaminu Organizacyjnego UEK obejmującego zmiany  po uruchomieniu Centrum Obsługi Studentów.

Jednostki organizacyjne UEK zajmujące się obsługą Studentów przygotowały listę spraw, która pozwoli na przygotowanie katalogu spraw będących podstawowym narzędziem pozwalającym usprawnić obsługę Studentów.

Koncepcja Sali Profesorskiej

Umowę na wykonanie projektu adaptacji sali 30 podpisano w dniu 11 sierpnia 2021 roku z terminem realizacji do 12 miesięcy. Po uzgodnieniu koncepcji, 17 grudnia 2021 roku, złożono wniosek o pozwolenie konserwatorskie. 

W dniu 30 marca 2022 roku zostało wydane pozwolenie Konserwatora na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych,
22 kwietnia 2022r roku został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z wykonanym projektem budowlanym. Równolegle opracowywany jest projekt techniczny.

Modernizacja zaplecza sprzętowego i poprawa wydajności sieci bezprzewodowej

Na potrzeby pracy zdalnej pracowników dydaktycznych i administracyjnych dodatkowo (poza zakupami planowymi) zakupione zostało m.in. około 150 notebooków, 120 tabletów graficznych, 200 kamer i słuchawek z mikrofonem. Urządzenia te zostały udostępnione pracownikom i pozwoliły na sprawne wykonywanie pracy zdalnej a po powrocie do pracy stacjonarnej w dalszym ciągu są przez nich wykorzystywane. Modernizacja infrastruktury informatycznej objęła także poprawę wydajności sieci bezprzewodowej na uczelni poprzez jej rozbudowę polegającą na dodaniu nowych punktów dostępowych (m.in. w okolicy nowopowstałego obiektu, jakim jest Forum).

Integracja systemu APD

Kolejnym elementem informatyzacji obsługi toku studiów na naszej uczelni było uruchomienie systemu APD (Archiwum Prac Dyplomowych) i zintegrowanie go z systemem USOS. Dzięki temu cały proces dyplomowania studentów oraz przeprowadzania obron od początku do końca realizowany jest formie elektronicznej – włączając w to akceptowanie pracy przez promotora, weryfikację pracy przez system antyplagiatowy, wystawianie recenzji i sporządzenie protokołu z egzaminu dyplomowego.
Do tej pory procedura dyplomowania w systemie APD objęła prawie 10 tysięcy studentów, a dzięki wykorzystaniu platformy ZOOM do przeprowadzenia egzaminów dyplomowych, cały ten proces był realizowany całkowicie zdalnie.

Dostosowanie systemu USOS do obsługi innych form kształcenia

Równocześnie z obsługą wszystkich studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich, w systemie USOS zaczęli być obsługiwani studenci studiów podyplomowych KSB oraz Szkoły Doktorskiej. Dzięki temu proces obsługi toku studiów różnych form kształcenia realizowany jest teraz w jednym systemie.

Wsparcie informatyczne i rozbudowa systemu USOS dla obsługi studentów

System USOS wdrażany był stopniowo i co roku obejmował nowych studentów rozpoczynających studia na UEK. Z końcem 2020 roku podjęta została decyzja o migracji pozostałych studentów obsługiwanych w starym systemie (przede wszystkim byli to studenci jednolitych studiów magisterskich) i od semestru letniego 2020/21 wszyscy studenci naszej uczelni obsługiwani są już tylko w tym systemie. Jednolity i całościowy system zdecydowanie ułatwia obsługę toku studiów od rekrutacji do dyplomu.

Koncepcja budowy Centrum Obsługi Studenta – aktualizacja

W początkach 2022 r. rozpocznie się kluczowa inwestycja – budowa Centrum Obsługi Studentów. Obecny Budynek D zostanie powiększony o 3 kondygnacje, w których znajdą swoje miejsce wszystkie komórki administracji Uczelni zajmujące się sprawami studentów – od rekrutacji, poprzez sprawy toku studiów, stypendia, staże, aż po sprawy absolwenckie. Inwestycja będzie realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” a jej ukończenie przewidywane jest na rok 2023.

Stopniowa renowacja Budynku Głównego UEK

Złożony został wniosek o pozwolenie konserwatorskie na remont schodów wejściowych do Budynku Głównego. Trwa również inwentaryzacja potrzeb renowacji.

Budowa nowego budynku laboratoryjnego

W 2022 r. zaprojektowany zostanie nowy budynek – pawilon laboratoryjny dla studentów kierunku Towaroznawstwo, którzy obecnie uczęszczają na zajęcia w starych kamieniach przy ul. Sienkiewicza. Nowoczesne laboratoria specjalistyczne dla studentów będą funkcjonować obok specjalnych laboratoriów badawczych, w których prowadzone będą prace przez naukowców z UEK.

Budowa nowego budynku kongresowo-dydaktycznego

W roku 2022 przeprowadzony zostanie międzynarodowy konkurs architektoniczny na zaprojektowanie nowego wielokondygnacyjnego budynku dydaktyczno-kongresowego UEK. Budynek ten stanie się docelowo najważniejszym obiektem dydaktycznym dla Uniwersytetu, w którym znajdą się nowoczesne sale do zajęć dydaktycznych wyposażone w najnowsze technologie umożliwiające prowadzenie różnorodnych zajęć, w tym zajęć zdalnych i pracy w grupach międzynarodowych. W budynku zlokalizowane zostanie również centrum kongresowe UEK z aulą mieszczącą  500-600 miejsc na widowni.

Konkurs zostanie ogłoszony z początkiem 2022 roku, aktualnie trwa finalizacja kwestii formalnych przygotowujących ogłoszenie konkursu.

 

Projekt wykonawczy modernizacji Budynku G

Modernizacja Pawilonu G w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie służyć będzie poprawie warunków studiowania i obsługi studentów Krakowskiej Szkoły Biznesu – słuchaczy studiów podyplomowych i MBA. Nowy wystrój, nowoczesne wyposażenie i specjalne sale do pracy kreatywnej będą przykładem najlepszych rozwiązań w zakresie przestrzeni dla edukacji menedżerów.

Aktualnie trwają prace remontowe w Pawilonie G. Planowany koniec pierwszego etapu remontu, który obejmuje pomieszczenia piwnicy i parteru: początek marca 2022 roku.

Modernizacja Domów Studenckich „Fafik” i „Merkury”

Prace wykonane w DS „Fafik”: przebudowa 13 pokoi IIp. + malowanie studia + malowanie holu i portierni + montaż lamp z czujnikami ruchu w łazienkach. W trakcie realizacji: prace nad dobudowaniem windy (trwają ustalenia z konserwatorem).

Prace wykonane w DS „Merkury”: malowanie pokoi studenckich wraz z wymianą części okien.

Akredytacje międzynarodowe

Doceniając rolę akredytacji międzynarodowych w potwierdzaniu jakości, UEK rozpoczął analizę najbardziej pożądanych dla nas akredytacji. Analizy dotyczą akredytacji na różnych poziomach: programowych, jednostkowych oraz instytucjonalnych. Akredytacje nie są wyłącznie ostatecznym potwierdzeniem osiągniętego poziomu organizacyjnego – każda procedura to nieprzerwany proces doskonalenia instytucjonalnego, opartego na analizach i uczeniu się, ciągłej zmianie organizacyjnej, inwestycji w zasoby i procesy Uczelni.

Do końca tego roku akademickiego Uczelnia planuje wypracować strategię akredytacyjną UEK na kilka najbliższych lat, w którą wejdzie: określenie założeń i mechanizmów organizacyjnych, niezbędne zasoby oraz identyfikacja najważniejszych dla UEK akredytacji, wraz z rozplanowaniem ich indywidualnych procedur, biorąc pod uwagę gotowość zarówno UEK jak i agencji akredytacyjnych.

Inwestycje - aktualizacja (czerwiec 2021 r.)

Działania inwestycyjne, które zostały zrealizowane:

  • termomodernizacja Biblioteki Głównej UEK – wartość: 3 547 210 zł
  • rozbudowa Klubu Studenckiego ZaUEK – wartość 1 264 763 zł
  • budowa Forum UEK – wartość 8 118 000 zł

Działania inwestycyjne w toku:

  • przygotowana została Koncepcja architektoniczna i funkcjonalna Centrum Obsługi Studentów (nadbudowa budynku D) – obecnie trwa uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
  • przygotowywana jest koncepcja modernizacji budynku G
  • trwa przygotowanie międzynarodowego konkursu na projekt architektoniczny nowego budynku dydaktyczno-laboratoryjnego
  • trwają ustalenia warunków realizacji projektu zagospodarowania zieleni, w tym tzw. Ogrodu Profesorskiego (Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
  • trwa procedura wyłonienia wykonawcy przebudowy Domu Studenckiego Merkury
  • trwa procedura wyłonienia wykonawcy remontu Domu Studenckiego Fafik

W ciągu najbliższych miesięcy wykonanych zostanie szereg remontów na terenie kampusu, przygotowane zostaną stanowiska rowerowe oraz stacja do napraw rowerów.

Strategia rozwoju UEK – postęp prac

Strategia Rozwoju Uniwersytetu została przygotowana w procesie wszechstronnych konsultacji z wieloma interesariuszami – wszystkimi grupami pracowników, studentami, doktorantami, Radą Patronacką i Radą Uczelni. Konsultacje odbywały się w formie spotkań bezpośrednich, zazwyczaj zdalnych, ale także przez miesiąc zbierane były opinie i wnioski w postaci elektronicznej. Projekt Strategii był dostępny na stronie internetowej konsultacji UEK. W sumie w procesie konsultacji wzięło udział ponad 400 osób.

Projekt Strategii uzyskał rekomendację Rady Uczelni a obecnie jest procedowany przez Senat UEK, który na posiedzeniu 14 czerwca podejmie swoją decyzję.

Strategia podzielona jest na 8 programów kluczowych: Doskonałość naukowa, Wysokiej jakości kształcenie, Aktywny i odpowiedzialny UEK, Nowoczesny pracodawca, Silna marka, Nowoczesny kampus, Finansowa stabilizacja, Cyfrowa uczelnia. Każdy z programów kluczowych zawiera szereg konkretnych zadań, które w ciągu kilku tygodni od przyjęcia Strategii zostaną opracowane w postaci szczegółowo zoperacjonalizowanych projektów, które stanowić będą podstawę do systematycznego monitoringu realizacji Strategii.

BIP

Pod adresem www.bip.uek.krakow.pl dostępna jest nowa strona podmiotowa Biuletynu Informacji Publicznej Uczelni. Na bieżąco są wprowadzane informacje i dokumenty stanowiące zasób informacji publicznej, między innymi składy organów Uczelni i innych ciał kolegialnych, akty prawa wewnętrznego Uniwersytetu czy informacje o postępowaniach doktorskich i habilitacyjnych. Zakres udostępnianych w BIP informacji sukcesywnie będzie powiększany o dane z lat poprzednich (dostępne obecnie na archiwalnej wersji).

System TEODOR

W celu obsługi bieżących potrzeb związanych z elektronicznym obiegiem dokumentów uruchomiony został w wersji produkcyjnej system TEODOR (Tymczasowy Elektroniczny Obieg Dokumentów), który obecnie w szerokim zakresie wykorzystywany jest do realizacji zadań związanych z pionem Prorektora ds. Nauki. Kolejne jednostki uczelni mogą zgłaszać swoje zapotrzebowanie na opracowanie i uruchomienie obsługiwanych przez nie obiegów dokumentów. Finalizowane są prace nad opublikowaniem zarządzenia Rektora, które określi zakres i możliwości wykorzystania tego systemu.

Elektroniczny Obieg Dokumentów

W połowie kwietnia 2021 r. opublikowane zostało ogłoszenie o uruchomieniu postępowania na dostawę i wdrożenie „Informatycznego Systemu Zarządzania Uczelnią”, którego jednym z zadań jest wdrożenie Elektronicznego Obiegu Dokumentów. Termin składania ofert to 25 czerwca br. Obecnie komisja przetargowa zajmuje się obsługą pytań i odwołań do postępowania, które złożyły firmy zainteresowane realizacją wdrożenia systemu. Na tej podstawie można stwierdzić, że zainteresowanie udziałem w postępowaniu wyraziły przynajmniej trzy duże firmy informatyczne.

Podpisane porozumienia

W okresie od stycznia do maja 2021 roku podpisane zostały następujące porozumienia:

  1. umowa ramowa o współpracy z Naczelną Izbą Lekarską;
  2. porozumienie o udostępnieniu danych i zachowaniu poufności ze Spółdzielczym Systemem Ochrony SGB z siedzibą w Poznaniu;
  3. porozumienie o współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli;
  4. porozumienie o współpracy z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorstw;
  5. aneks do porozumienia o współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową w Krakowie;
  6. list intencyjny z Gminą Krynica Zdrój Uzdrowisko;
  7. porozumienie o współpracy w ramach projektu „Sztuka na UEK” z Akademią Muzyczną, Akademią Sztuk Pięknych oraz Akademią Sztuk Teatralnych;
  8. porozumienie z Krakowskim Holdingiem Komunalnym SA;
  9. porozumienie o wykonanie świadczeń zdrowotnych w zakresie szczepień przeciw COVID-19 w ramach programu szczepień w zakładach pracy z Krakowskim Szpitalem specjalistycznym im. Jana Pawła II;
  10. porozumienie z Województwem Małopolskim w sprawie podjęcia długofalowej współpracy w szczególności w zakresie współdziałania na rzecz rozwoju forum gospodarczego w Krynicy Zdroju w tym powołania Rady Naukowej z udziałem przedstawicieli kluczowych uczelni wyższych, a także na rzecz współpracy w zakresie organizacji wolontariatu podczas III Igrzysk Europejskich;
  11. porozumienie z firmą IBM dotyczące licencjonowania ich logotypu;
  12. porozumienie z SP ZOZ Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie dotyczące zorganizowania trzysemestralnych studiów podyplomowych „ MBA in Healtcare”, prowadzonych przez KSB przy współpracy merytorycznej ze strony Centrum Ekonomiki i Zarządzania w Ochronie Zdrowia UEK;
  13. ramowe porozumienie o współpracy z Gminą Kielce w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń przy realizacji przedsięwzięć;
  14. ramowe porozumienie o współpracy z firmą EPICVR sp. z o.o. w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń przy realizacji przedsięwzięć związanych z powstającym na UEK Laboratorium Grywalizacji;
  15. ramowe porozumienie o współpracy z firmą EPICVR sp. z o.o. w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń przy realizacji przedsięwzięć związanych z powstającym na UEK Laboratorium Grywalizacji;
  16. ramowe porozumienie o współpracy z firmą ICAN sp. z o.o. sp.k. w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń przy realizacji przedsięwzięć związanych z powstającym na UEK Laboratorium Grywalizacji;
  17. ramowe porozumienie o współpracy z firmą Asseco Data Systems SA dotyczące m. in.: organizacji praktyk i staży studenckich i absolwenckich, aplikowania i realizacji wspólnych projektów, organizacji wspólnych przedsięwzięć promujących informatykę.
System publikacji i komunikowania zarządzeń

Wszelkie zarządzenia i uchwały publikowane są w zakładce Akty Prawne na stronie głównej Uczelni. Trafiają tam na bieżąco i są ogólnodostępne. Ponadto o najważniejszych zarządzeniach JM Rektora UEK Społeczność Uczelni informowana jest również za pomocą mailingów informacyjnych.

W celu usprawnienia i ujednolicenia komunikacji wewnątrzuczelnianej Zespół Departamentu Marki i Komunikacji przygotował także wzór leafletów informacyjnych. Każda z jednostek Uczelni może z niego skorzystać w  celu przygotowania ulotek.

Rozwój strony internetowej UEK

Prace nad stroną internetową Uniwersytetu (https://uek.krakow.pl/) trwające od września 2020 roku są systematycznie kontynuowane oraz na bieżąco wdrażane. W początkowym etapie udało się m.in. unowocześnić wygląd strony głównej (co znacząco ułatwiło nawigację oraz zwiększyło jej przejrzystość), a także zrewitalizować zakładki Studenci i Pracownicy. Następnie zmieniono zakładkę Kandydaci (przekierowanie bezpośrednio na portal studiuj.uek.krakow.pl, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne informacje dla przyszłych i obecnych studentów, docelowo także w języku angielskim). Dostosowano także zakładkę Absolwenci do przyjętego szablonu strony, uzupełniono dział Wirtualna Uczelnia i uporządkowano spis oferowanych studiów podyplomowych.

Planowane są dalsze działania w zakresie modernizacji strony internetowej, m.in. ujednolicenie i uporządkowanie zakładek Uniwersytet, Nauka oraz Kształcenie. Trwają również prace nad anglojęzyczną wersją strony.

Strategia umiędzynarodowienia UEK

Biuro Programów Zagranicznych, intensywnie kreujące polityką umiędzynarodowienia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, przygotowało założenia do strategii umiędzynarodowienia UEK wraz z planem działania.

Kolegium Rektorskie pozytywnie zaopiniowało przygotowaną propozycję. Jedno z zadań strategii umiędzynarodowienia zostało zrealizowane, ponieważ w maju 2021 roku UEK otrzymało dofinansowanie ze środków NAWA, w ramach programu Welcome to Poland, w kwocie ponad 349 000 PLN na uruchomienie biura “Welcome Center”. Zadania związane z rozwojem studiów w języku angielskim oraz innowacyjnymi rozwiązaniami dotyczącymi mobilności (np. blanded mobility), są w trakcie realizacji. Wdrażane są również prace nad poprawą obsługi studentów z zagranicy.

Rada Patronacka UEK

Działając w oparciu o Regulamin Organizacyjny UEK §12 ust 11 w dniu 18 lutego br. powołano Radę Patronacką UEK jako stałą komisję rektora na okres kadencji 2020-2024 tj. do dnia 30.08.2024r. Wśród jej członków znajdują się m.in. przedstawiciele samorządu, biznesu, świata kultury, a także organizacji współpracujących z Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie.

Centralny Rejestr Projektów

Zmiany wprowadzone ustawą 2.0 związane ze modyfikacja systemu ewaluacji działalności naukowej wpłynęły na konieczność zwiększenia aktywności pracowników uczelni wyższych w obszarze projektów badawczych i badawczo rozwojowych. Dotyczy to również Pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zwiększenia aktywności Pracowników   wymaga stworzenia dogodnych warunków do prowadzenia tej działalności. Niezbędnym stała się poprawa obiegu informacji. Idąc naprzeciw tym potrzebom podjęto decyzję o stworzeniu Centralnego Rejestru Projektów, skupiającego w jednym miejscu syntetyczną informacje na temat projektów prowadzonych w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Dane zawarte w Rejestrze obejmują m.in. informacje na temat rodzaju projektu, typu projektu, okresu realizacji, osób odpowiedzialnych za projekt.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Od dnia 1 stycznia 2021 r. jednostki sektora finansów publicznych, w tym publiczne szkoły wyższe mają obowiązek wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). UEK jest zwolniony z tego obowiązku, w związku z funkcjonowaniem w Naszej Uczelni Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE). Biorąc pod uwagę zarówno interes Pracowników Uczelni, jak i sytuację finansową UEK, po konsultacjach z Organizacjami Związkowymi działającymi w Naszej Uczelni Władze Uczelni podjęły decyzję o przyjęciu rozwiązania polegającego na wprowadzeniu w Uczelni PPK przy jednoczesnym pozostawieniu PPE. Podejmując tę decyzję wzięto pod uwagę chęć zabezpieczenia wkładów zgromadzonych przez Uczestników PPE w okresie jego trwania. Za pozostawieniem PPE w dotychczasowej formule przemawia też większą niż w przypadku Pracowniczych Planów Kapitałowych elastyczność w dysponowaniu zgromadzonymi środkami po uzyskaniu odpowiedniego wieku pracownika. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w przypadku przystąpienia do PPK, składka obciążą w wysokości co najmniej 2% wynagrodzenie pracownika. Pozostała część składki obowiązkowej (1,5% wynagrodzenia) obciąża pracodawcę. W przypadku PPE składka obciąża pracodawcę, przy jednoczesnej dobrowolności wpłacania składki dodatkowej przez pracownika. Proponowane funkcjonowanie w UEK dwóch niezależnych programów stworzy szansę dalszego lub od teraz gromadzenia środków w PPE na okres po zakończeniu aktywności zawodowej tym, którzy w pozostałych wariantach zapewne znaleźliby się, lub pozostawali nadal poza III filarem.

Strategia Rozwoju UEK

Trwają konsultacje dotyczące Strategii Rozwoju UEK na lata 2021-2024. Kilka ostatnich tygodni to czas intensywnych rozmów, wymiany poglądów i pomysłów na temat przyszłości naszego Uniwersytetu. Ostatnie konsultacje ze środowiskiem całej naszej społeczności są kolejnym etapem w procesie tworzenia strategii. Cenne uwagi zostaną wprowadzone do tego ważnego dokumentu będącego swoistym przewodnikiem, który wskazywać będzie nam kierunki działań przez następne lata, do osiągnięcia zakładanych celów. Już wkrótce, po zakończeniu procesu konsultacji, zweryfikowana o zgłoszone uwagi Strategia Rozwoju UEK zostanie udostepniona Społeczności UEK, a następnie zostanie przedłożona Radzie Uczelni i Senatowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Koncepcja budynku Centrum Obsługi Studentów

Jesteśmy na etapie opracowania koncepcji nowego budynku dedykowanego dla nowopowstającej jednostki – Centrum Obsługi Studentów (COS). Założenia do koncepcji zakładają zlokalizowanie COS w Pawilonie D, który według wstępnych propozycji projektanta zostanie rozbudowany o trzy kolejne kondygnacje. Aktualnie trwają prace także Zespołu ds. COS, na podstawie których zostanie sporządzony dokładny opis funkcjonalny, który pozwoli na najlepsze rozmieszczenie konkretnych jednostek i stanowisk w nowym budynku. Realizacja tego projektu umożliwi całej społeczności UEK podniesienie jakości usług, komfortu i efektywności.

Zakup urządzeń do prowadzenia zajęć zdalnych

Przez ostatni rok – w związku z pandemią – zakupione i udostępnione zostało do prowadzenia zajęć zdalnych: – 80 notebooków – 30 tabletów graficznych – 100 kamer – 90 słuchawek z mikrofonem W planie zakupów na bieżący rok jest nabycie: – 87 notebooków – 130 tabletów graficznych – 108 zestawów słuchawek mikrofonem – 68 kamerek – 67 słuchawek – 9 głośników – 15 mikrofonów

Reorganizacja strony internetowej UEK

Trwają intensywne prace nad modernizacją strony internetowej www.uek.krakow.pl. W grudniu 2020 i styczniu 2021 zmiany objęły stronę główną oraz zakładki Pracownicy i Studenci. W wyniku przeprowadzonego audytu strony, modyfikowana została szata graficzna i układ treści, sposób wyświetlania menu oraz responsywność strony. Obecnie trwają prace nad kolejnymi elementami struktury treści oraz nad wersją anglojęzyczną witryny.

Remont ZaUEK

Trwa rozbudowa klubu studenckiego ZaUEK. Prace wykończeniowe są na ostatnim etapie. Po remoncie powierzchnia użytkowa klubu będzie wynosić 125 m2. Nowa sala, będąca częścią rozbudowy klubu studenckiego, będzie dobrym miejscem do spotkań oraz organizowania różnych wydarzeń przez studentów.

Forum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Trwa budowa nowoczesnego Forum Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, które ma się stać miejscem spotkań studentów oraz pracowników. W jego ramach zostanie utworzone wielofunkcyjne boisko (dostosowane również do organizacji imprez i koncertów), trybuny dla ok. 150 osób oraz zlokalizowany pod budynkiem parking w formie garażu otwartego dla ponad 50 samochodów.

Remont budynku Biblioteki Głównej UEK

W budynku Biblioteki Głównej trwają prace remontowo-rewitalizacyjne, w dużej mierze zapoczątkowane przez poprzednie Władze Rektorskie. Są to: termomodernizacja budynku wraz z montażem paneli słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych, mająca na celu stworzenie budynku energooszczędnego i zapewniającego znaczną obniżkę kosztów jego eksploatacji, rozbudowa i przebudowa budynku pawilonu „E”, przede wszystkim powstanie jednokondygnacyjnej dobudówki o powierzchni 143 m2 oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Nowy budynek dydaktyczno-administracyjny – kolejny etap prac

Trwają ustalenia w sprawie realizacji projektu nowego budynku, który ma stanąć na terenie Kampusu UEK. Zostały już stworzone wytyczne do określenia zawartości programu funkcjonalno-użytkowego, które rozesłano do kilku biur projektowych, w celu określenia szacunkowych kosztów wykonania zakładanego programu. Ponadto w chwili obecnej przygotowywany jest zakres wymogów jakimi powinien dysponować wykonawca, aby móc wziąć udział w przetargu na wykonanie nowego pawilonu.

Akademiki

We wrześniu 2020 r. zostały złożone do MNiSW dwa wnioski na dofinansowanie remontów akademików, w których mieszkają nasi studenci – Merkury i Fafik. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, już niebawem rozpoczną się prace remontowe, których efektem będzie poprawa warunków zamieszkania studentów, jak również poprawa zabezpieczenia przeciwepidemicznego mieszkańców. Łączna koszt tych remontów to ponad 12 mln zł.

Office 365

Trwa przetarg na zakup oprogramowania Office 365 dla wszystkich pracowników, studentów i doktorantów UEK. Mamy nadzieję, że już na początku grudnia pracownicy, studenci i doktoranci będą mogli bezpłatnie korzystać z pełnego pakietu oprogramowania Office 365 – na komputerach, smartfonach i tabletach. Dodatkowo każdy użytkownik otrzyma 1TB przestrzeni na wirtualnym dysku.

Elektroniczny obieg dokumentów

Trwa postępowanie przetargowe, w formule dialogu technicznego, na przygotowanie oprogramowania dla UEK, które umożliwi wprowadzenie w pełni funkcjonalnego systemu elektronicznego obiegu dokumentów. Zadania to dofinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu POWER. Wdrożenie tego systemu pozwoli na znaczne ułatwienie pracy dla wszystkich jednostek organizacyjnych Uniwersytetu zapewniając szybkość obiegu dokumentów i zarządzanie procesem w przestrzeni wirtualnej.

Nowy budynek dydaktyczno-administracyjny – konsultacje założeń koncepcyjnych

W związku z intensywnymi przygotowaniami do uruchomienia procesu inwestycyjnego związanego z nowym budynkiem dydaktyczno-administracyjnym, pragnę zaprosić wszystkich do konsultacji założeń koncepcyjnych. Spotkania takie odbywać się będą w 2 i 3 tygodniu września i dostępne będą w formie zdalnej. Szczegółowy program konsultacji zostanie podany w najbliższym tygodniu. Zapraszam Państwa serdecznie – liczę na Wasz głos i inwencję.

Skip to content