Stanisław Mazur – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

About Me

W tym miejscu pokrótce opisuję moje doświadczenie zawodowe wynikające z mojej dotychczasowej aktywności jako badacza, nauczyciela oraz eksperta. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdą Państwo w moim CV.
SM SM

Od ponad dwudziestu lat pełnię funkcje związane z zarządzaniem instytucjami akademickimi o różnym charakterze. Byłem pierwszym dyrektorem Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej, która do dziś jest aktywnym podmiotem wspierającym działalność UEK i wzbogacającym jego ofertę. Ta praca – mimo wszystko odmienna od rutyny akademickiej – nauczyła mnie, że konieczne jest zachowanie elastyczności we współpracy z różnymi grupami interesariuszy. Przekonałem się, jak ważna jest praca zespołowa, w tym budowanie relacji i nieustanna gotowość do korygowania planów i założeń.

Kierując pracami Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, zdobyłem natomiast dodatkowe doświadczenie z zakresu realizacji projektów. Było ono bardzo przydatne w kolejnych wyzwaniach, których się podejmowałem. Lepiej zrozumiałem też realia sektora pozarządowego.

Bardzo cenię sobie możliwość korzystania z doświadczenia osób zarządzających organizacjami publicznymi spoza sektora akademickiego. Wyjątkowo dużo dały mi kontakty z osobami zasiadającymi w Radzie Służby Cywilnej przy Prezesie Rady Ministrów. Dzięki tym doświadczeniom przekonałem się, że zachowanie apolityczności da się połączyć ze skutecznym realizowaniem celów, do osiągnięcia których potrzebna jest współpraca z politykami.

Kierowanie pismem „Zarządzanie Publiczne/Public Governance” dało mi natomiast dodatkowe doświadczenie związane z pracą naukową i tworzeniem liczącego się ośrodka naukowego. Z tych inspiracji mogłem później korzystać chociażby jako kierownik Katedry, a następnie dziekan Wydziału, a w ostatnich miesiącach – Kolegium. Najważniejszymi wartościami w pracy na tych stanowiskach zawsze były dla mnie: uczciwość, rzetelność i konsekwencja.

W latach 2017-2019 kierowałem projektem „Ścieżki dostosowania uczelni ekonomicznych do zmian w systemie nauki i szkolnictwa wyższego”, w którym uczestniczyły wszystkie polskie publiczne uczelnie ekonomiczne. Praca w tym zespole dała mi pogląd na kluczowe zmiany, które muszą wprowadzić szkoły wyższe w związku z reformą.

Autor ponad 260 publikacji

Redaktor naczelny kwartalnika „Zarządzanie Publiczne/Public Governace”

Jeden z pomysłodawców i organizatorów seminariów naukowych „Dobre rządzenie” oraz „Koło Krakowskie”

Lider i uczestnik wielu krajowych i zagranicznych projektów badawczych z zakresu polityk publicznych i zarządzania publicznego

Członek Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych w kadencji 2020-2024

Członek International Public Policy Association

Skip to content